HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 25.6.2019

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 25. júna (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovali predvolebné aktivity a pohyby vo viacerých politických stranách, pričom vzniká aj strana bývalého prezidenta. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Tomáš verí, že nebude potrebné 5. kolo voľby kandidátov na ÚS

Napriek rozdielnosti názorov na tému ústavných sudcov v Smer-SD sa podľa Tomáša nič nedeje. Vnútrostranícke spory si strana vyrieši sama, o veľkej vzbure v strane sa ale podľa neho nedá hovoriť.

Bratislava 23. júna (TASR) – Poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš (Smer-SD) verí, že parlament v utorok (25. 6.) dovolí ďalších, teda zvyšných piatich kandidátov na ústavných sudcov. Dúfa, že piate kolo volieb potrebné nebude. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Spoluzodpovednosť za zdĺhavý proces voľby má podľa neho NR SR aj Kancelária prezidenta SR. Predseda OĽaNO Igor Matovič nesúhlasí.“Nie je to ideálny stav, nie je to udržateľný stav, ale máme navolených 13 kandidátov. Pevne verím, že sa podarí dovoliť už potrebný počet kandidátov. Pevne verím, že sa to podarí a že už nebude potrebné piate kolo,“ vyhlásil Tomáš. Poznamenal, že ak ale bude potrebné piate kolo, tak bude. „Bol by som veľmi rád, aby sa ten proces voľby už ukončil,“ skonštatoval Tomáš. Podľa Matoviča však celá zodpovednosť leží na vládnej koalícii. Tá je podľa neho rozhádzaná a nevie sa dohodnúť. „Vy máte väčšinu a vo vašich rukách bolo, aby ste navolili kandidátov na ústavných sudcov,“ podotkol šéf OĽaNO, ktorý aj v súvislosti s voľbou ústavných sudcov hovorí zároveň o finálnom úpadku moci Roberta Fica.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide v poradí už o ôsmu voľbu uchádzačov o post ústavného sudcu, keďže každá voľba má dve kolá. Ak by poslanci vládnej koalície, do ktorej patrí aj E. Tomáš, o voľbe toľko nerozprávali, ale kandidátov volili a zvolili, Slovensko by malo kompletný Ústavný súd už dávno.“

Danko: Pre politické strany navrhneme finančné limity

Podľa Danka politická strana má byť financovaná od štátu a nemala by mať viac, ako môže získať pri dosiahnutí päťpercentného kvóra, ktoré je dané pre vstup subjektu do parlamentu.

Bratislava 22. júna (TASR) – Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko chce na najbližšej Koaličnej rade navrhnúť svojim partnerom, aby sa stanovili finančné limity pre politické strany. Týkať sa to má aj nových zoskupení vstupujúcich do politického ringu. Uviedol to v sobotu na tlačovej konferencii počas Snemu SNS.

Zobraziť celý článok

JH: „To, čo hovorí predseda SNS A. Danko je nezrozumiteľné a preto bude lepšie si počkať na samotný návrh. Faktom je, že SNS v spoločnosti skôr oslabuje ako posilňuje a aj preto hľadá možnosti ako eliminovať politickú konkurenciu.“

Most-Híd ponúka miesta na kandidátke stranám, s ktorými sa dá dohodnúť

Bugár poukázal, že po budúcich parlamentných voľbách by menšiny nemuseli mať zastúpenie v Národnej rade SR.

Bratislava 22. júna (TASR) – Predseda Mosta-Híd Béla Bugár opäť ponúkol strane svoju funkciu. Tá to neprijala. Bugár to potvrdil po sobotňajšom rokovaní Republikovej rady strany v Bratislave. V súvislosti s koalíciou uviedol, že situáciu nevníma tak, že by mali byť predčasné voľby. Strana zároveň avizovala, že chce spolupracovať so subjektmi, ktoré podporujú regióny, nielen menšinovými. Diskutovať chce najmä s mimoparlamentnými stranami a združeniami. Tým stranám, s ktorými sa vie dohodnúť, ponúka Most-Híd miesta na svojej kandidačnej listine.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide už o politicky zúfalý – a možno aj posledný – krok B. Bugára, ako dostať Most-Híd do parlamentu. Politika však nebýva spravodlivá, takže hoci B. Bugár dosiahol v tomto volebnom období pre menšiny azda najviac, voliči ho za to môžu aj potrestať.“

Stranu SaS povedie do nadchádzajúcich parlamentných volieb R. Sulík

Predseda SaS poukázal na to, že všetko je v horšom stave ako v roku 2006, kedy prevzal krajinu Smer-SD.

Bratislava 22. júna (TASR) – Stranu Sloboda a Solidarita (SaS) povedie do nadchádzajúcich parlamentných volieb jej súčasný predseda Richard Sulík. Miesto predsedu strany a líderské miesto na kandidátke ponúkol Robertovi Mistríkovi. Ako uviedol Sulík v sobotu na Kongrese strany SaS v Bratislave, ten to však odmietol. „Robert Mistrík dostal ponuku a rozhodol sa ju z osobných dôvodov neprijať,“ povedal Sulík. Jeho odmietnutie neprijal Sulík s radosťou ani smútkom, ale ako fakt, na základe ktorého považuje debatu o volebnom lídrovi za ukončenú. Poznamenal, že do najbližších parlamentných volieb povedie stranu ako jej predseda on. „Dovtedy čakám, že sa strana zomkne za jej predsedom a volebným lídrom,“ poznamenal Sulík.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak bude R. Sulík iba čakať, potom sa môže dočkať aj toho, že SaS nebude v parlamente. Napokon, to, že nikto nechce strane predsedať alebo ju viesť do volieb, by malo byť pre neho skôr varovaním, ako uspokojením.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-strany-a-volby/403499-clanok.html

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi