HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 17.7.2019

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 17. júla (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovali prvé zahraničné návštevy prezidentky Z. Čaputovej, stratifikácia nemocníc a voľba šéfky EK. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Kalavská predloží projekt reformy nemocníc ako ústavný zákon

Stratifikáciu predloží Kalavská vláde na rokovanie na jej najbližšom stretnutí 21. augusta.

Bratislava 16. júla (TASR) – Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) predloží návrh reformy nemocníc formou ústavného zákona. Zdôvodnila to tým, že chce nájsť podporu takejto zmeny naprieč politickým spektrom. Oznámila to na brífingu po utorkovom stretnutí s predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom, ktorý chcel, aby mu projekt podrobne vysvetlila.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak sa predloženie ústavného zákona odôvodňuje podporou naprieč politickým spektrom, a nie potrebou ústavnosti, ide iba o politickú fintu. V rozpore s Ústavou. Ak je návrh kvalitný, môže získať podporu trebárs aj 140 poslancov, pričom nemusí ísť vôbec o ústavný návrh.“ 

Kresák by exprezidentom, ktorých zvolia do NR SR, pozastavil výhody

Poukázal na príklad Andreja Kisku, ktorý po skončení prezidentského mandátu ohlásil založenie politickej strany či ambíciu stať sa slovenským premiérom.

Bratislava 16. júla (TASR) – Bývalí prezidenti, ktorí by sa po skončení mandátu stali poslancami Národnej rady (NR) SR či nastúpili do inej ústavnej funkcie, by dočasne mohli prísť o svoje výhody, na ktoré majú nárok po odchode z prezidentského paláca. Takúto zmenu chce iniciovať poslanec NR SR za Most-Híd Peter Kresák.

Zobraziť celý článok

JH: „Je lepšie počkať na text návrhu a až potom ho glosovať.  Nie je to vôbec také jednoduché, ako sa to môže niekomu na prvé počutie zdať. Aj preto, lebo pritom vôbec nejde iba o peniaze. Napr. otázka, či by sa nová úprava mala týkať už bývalého prezidenta, a nie až prezidentky, je úplne namieste.“

EP podporil von der Leyenovú do funkcie šéfky Európskej komisie

Nový predseda EP David Maria Sassoli uviedol, že za von der Leyenovú hlasovalo 383 zo 747 prítomných poslancov, proti sa ich vyslovilo 327 a 22 sa zdržalo hlasovania.

Brusel/Štrasburg 16. júla (TASR) – Ursula von der Leyenová (60) sa od 1. novembra stane prvou ženou na čele Európskej komisie (EK). Podľa tlačovej agentúry DPA o tom rozhodli v utorok večer poslanci Európskeho parlamentu (EP).

Zobraziť celý článok

JH: „Dobré rozhodnutie. Určite lepšie ako jej nezvolenie, ktoré by znamenalo stratu času, chaos, zmätok a hľadanie ďalšej dohody na ďalšom kandidátovi. Ide o skúsenú političku, ktorá si je zrejme vedomá tesnej väčšiny, ktorá ju zvolila, takže by mala hľadať podporu aj u ďalších poslancov. Bude ju potrebovať už pri skladaní komisie.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-politicka-finta/407676-clanok.html

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Ústavní žongléri

Vyhral každý, spokojný s rozhodnutím je Ústavný súd aj politickí aktéri. Prehrala iba Ústava. Veď je to len papier.

1. marca 2024
Fakty a argumenty

Všetko je tajné

Kruciálna otázka znie inak ako na zmeny v štatúte.

28. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi