HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 29.7.2019

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 29. júla (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovala politická všehochuť a Saganov ďalší výrazný a významný úspech. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

FOTO: Macron prijal Čaputovú, zopakoval, že SR je v jadre EÚ

Historicky prvú oficiálnu návštevu slovenskej hlavy štátu vo Francúzsku absolvoval v novembri 2016 Andrej Kiska na pozvanie vtedajšieho prezidenta Francoisa Hollanda.

Paríž 24. júla (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorú v stredu v Paríži prijal francúzsky prezident Emmanuel Macron, na spoločnom tlačovom vyhlásení označila Francúzsko za blízkeho partnera a spojenca v Európskej únii a NATO a zdôraznila, že krajiny zdieľajú spoločné hodnoty. Macron zopakoval svoje vyhlásenie z vlaňajšej návštevy Bratislavy, že Slovensko už v súčasnosti je v jadre EÚ a prejavom toho je aj zvolenie Čaputovej za hlavu štátu.

Zobraziť celý článok

JH: „Je skvelé – a tiež významným posolstvom v diplomacii –  že prezidentka Z. Čaputová dostal pozvanie do Paríža tak krátko po zvolení do funkcie. Privítanie bolo pekné, ale od povestného galantného Francúza chýbala kytica: treba sa opýtať M. Lajčáka, čo to v diplomacii znamená.“

Čižnár sa neobráti na ÚS SR v súvislosti s rozsudkom v prípade ĽSNS

Rozhodnutie NS SR preskúmali vecné odbory GP SR vrátane odboru legislatívy a ústavného práva, pričom dospeli k záveru, že nie sú splnené podmienky na podanie návrhu na začatie konania pred ÚS SR.

Bratislava 29. júla (TASR) – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár rozhodol, že nepodá na Ústavný súd (ÚS) SR návrh na preskúmanie rozsudku Najvyššieho súdu (NS) SR z konca apríla tohto roka, ktorým bola zamietnutá jeho žaloba na rozpustenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.

Zobraziť celý článok

JH: „Je zbytočné zaťažovať Ústavný súd nápadom, keď samotný navrhovateľ vopred očakáva, že mu súd nevyhovie. Generálna prokuratúra by mohla na základe rozsudku NS SR pripraviť iný, kvalitnejší návrh na rozpustenie strany – ak však na to nemá, je lepšie to nechať tak alebo počkať na nového generálneho prokurátora.“

Truban: Spolupráca s Matovičom bude náročná, predstaviť si to neviem

Označenie pre starých a nových politikov podľa Trubanových slov nie je o tom, kto je ako dlho v politike.

Bratislava 28. júla (TASR) – Líder koalície mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS) a Spolu Michal Truban si myslí, že spolupráca so šéfom OĽaNO Igorom Matovičom bude náročná. V rozhovore pre TASR priznáva, že si to predstaviť nevie, pretože si nemyslí, že Matovič dokáže zmeniť svoj dlhoročný štýl politiky. Vysvetlil tiež, že starých a nových politikov nerozlišuje na základe veku či dĺžky politickej kariéry.“Úprimne poviem, že si to neviem predstaviť, bude to náročné. Nepoznám ho dobre, ale nemyslím si, že sa dokáže zmeniť, keď takúto politiku robí dlhé roky,“ skonštatoval Truban v súvislosti s možnou spoluprácou s Matovičom.

Zobraziť celý článok

JH: „Zdá sa, že M. Truban si nevie predstaviť v politike ešte veľa vecí, ak však vo voľbách uspeje, bude s nimi konfrontovaný. Politikom svedčí uvážlivosť a zdržanlivosť vo vyjadrovaní, ľudovo povedané, na zajace – a ani na I. Matoviča – sa s bubnom nechodí.“

 

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-prikladny-p-sagan/409832-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi