HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 3.12.2019

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko

Bratislava 2. decembra (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovala uzávierka kandidátnych listín do parlamentných volieb 2020 a šturmovanie vládnej koalície. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Voľby 2020: Do volieb sa chce zapojiť 25 strán, hnutí a koalícií

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zasadne v piatok 6. decembra. Na zasadnutí komisia listiny preverí a rozhodne o ich zaregistrovaní.

Bratislava 2. decembra (TASR) – Do budúcoročných parlamentných volieb sa chce zapojiť 25 politických strán, hnutí a koalícií. Ministerstvo vnútra (MV) SR od týchto subjektov prijalo návrhy kandidačných listín, ako aj volebnú kauciu. Termín na podávanie uplynul v nedeľu (1. 12.) o polnoci. TASR o tom informovali z tlačového odboru Kancelárie MV SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Kandidujúcich strán už môže iba ubudnúť, nie pribudnúť, rovnako ako aj kandidátov. Ponuka je dostatočne pestrá, aby si voliči dokázali vo voľbách vybrať. A ak si aj niektorí nevyberú, urobia tak za nich iní.“

Danko: Vláda by mala rokovať o novom prepočte minimálnych dôchodkov

Podľa predsedu parlamentu A. Danka, ak by nebola zmenená forma vyplácania minimálnych dôchodkov, muselo by dôjsť k prehodnocovaniu každého dôchodcu.

Bratislava 27. novembra (TASR) – Vláda by sa mala na štvrtkovom rokovaní (28. 11.) zaoberať návrhom, ako má Sociálna poisťovňa (SP) zvládnuť priznanie vyšších minimálnych dôchodkov. Zo zákona by sa mohol vypustiť parameter kvalifikovaný rok, ktorý je dôležitý pre určenie vyššieho minimálneho dôchodku. Návrh má byť prerokovaný v skrátenom režime. Avizoval to predseda SNS a parlamentu Andrej Danko.

Zobraziť celý článok

JH: „Z hľadiska procesného ide o katastrofu a to ešte v skrátenom legislatívnom konaní. To je v tomto prípade aj dôkazom, že návrh bol veľmi zle pripravený aj schválený. Z vecného hľadiska je to podobné až totožné.“

Blanára video s Počiatkom zaskočilo, Matovič má nahrávku s premiérom

Matovič tiež avizoval, že v zajtra zverejní nahrávku s premiérom Petrom Pellegrinim. Predseda vlády sa má na nej dohovárať s policajnými odborármi o zvyšovaní platov.

Bratislava 1. decembra (TASR) – Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár priznal, že ho zverejnené video s exministrom financií Jánom Počiatkom (Smer-SD) zaskočilo, a to hlavne komunikáciou a formou. „Ak sa ukáže, že niečo z tejto nahrávky bolo protizákonné, je potrebné, aby sa konalo,“ uviedol v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo, v ktorej diskutoval s lídrom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom.

Zobraziť celý článok

JH: „Keďže už predtým bolo zverejnené video z montáže kamery v pracovni generálneho prokurátora za jeho výdatnej pomoci, bolo iba otázkou času, kedy sa objaví aj ďalšia nahrávka. Možno predpokladať, že nie je posledná.“

Opozícia chce iniciovať mimoriadnu schôdzu pre presunuté návrhy

Nedovolia nám pracovať. Chceme podávať návrhy, a dobré návrhy zákonov. Mohli sme veľa vecí zmeniť aj na tejto schôdzi, skonštatovala Cigániková.

Bratislava 26. novembra (TASR) – Opozícia zbiera podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR pre odsunutie viacerých návrhov zákonov. Informovala o tom poslankyňa Jana Cigániková (SaS) na spoločnej tlačovej konferencii predstaviteľov opozície po tom, ako plénum rozhodlo hlasovaním o presunutí viac ako polovice návrhov zákonov predložených na 53. schôdzu NR SR. Opoziční politici zdôraznili potrebu prerokovania návrhov zákonov, ide podľa nich o ich ústavné právo.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide iba o politické kino. Aj alebo najmä preto, lebo poslanci, ktorí dnes protestujú, to robili rovnako – a opakovane – keď boli vládnymi poslancami. Samozrejme, nebolo to správne ani vtedy a nie je to správne ani dnes.“

PREZIDENTKA sa ohradzuje voči informáciám o dúhovom osvetlení paláca

Podľa Zuzany Čaputovej ide o hoax, ktorý však prebrali aj niektoré seriózne médiá.

Bratislava 2. decembra (Teraz.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová sa ohradzuje proti medializovaným informáciám, podľa ktorých je prezidentský palác nasvietený dúhovými farbami. „Nie je to pravda a mrzí ma, že to preberajú aj seriózne médiá a novinári, hoci im stačí prísť si pozrieť palác a na vlastné oči sa presvedčiť, či a ako je nasvietený. Fotky, ktoré sa takto šíria, sú len fotkami zo skúšky funkčnosti svietidiel,“ uviedol hovorca prezidentky Martin Srižinec na jej facebookovom profile.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak bol palác takto osvetlený hoci len sekundu, o žiadny hoax nemôže ísť. Mimochodom, čo má pani prezidentka proti dúhovým farbám? Deťom sa zväčša páčia a aj ich dokážu zaujať.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-volby-a-duha/433467-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi