HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 16.12.2019

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 16. decembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali hlavne výsledky volieb v Spojenom kráľovstve, demisia ministerky A. Kaľavskej a policajná razia pre tunel Višňové.

Britskí konzervatívci získali v parlamente nadpolovičnú väčšinu

Vyplýva to z výsledkov sčítania hlasov odovzdaných v 597 zo 650 volebných obvodov. Informovala o tom televízia Sky News.

Londýn 13. decembra (TASR) – Britská Konzervatívna strana získala v parlamente nadpolovičnú väčšinu mandátov. Vyplýva to z výsledkov sčítania hlasov odovzdaných v 597 zo 650 volebných obvodov. Informovala o tom televízia Sky News.

Zobraziť celý článok

JH: „Taký vynikajúci volebný výsledok nečakal ani B. Johnson. Takže je zrejme rozhodnuté – Spojené kráľovstvo odíde z Európskej únie. Začína sa tak niečo, čo sa doposiaľ nestalo a ako sa to skončí naozaj nevedno.“

Premiér sa stretne s prezidentkou SR vo veci demisie A. Kalavskej

Na stole podľa Pellegriniho nie je téma odluka cirkvi od štátu. Fungovanie cirkvi a svetskej moci je na Slovensku je podľa neho úplne v poriadku, navzájom si nezasahujú do svojho pôsobenia.

Bratislava 15. decembra (TASR) – Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa v utorok (17. 12.) stretne s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Chce sa s ňou porozprávať o tom, ako budú postupovať pri podanej demisií ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smer-SD). Predseda vlády SR to povedal v nedeľňajšej diskusnej relácii V politike na TA3. Meno nástupcu Kalavskej ešte povedať nevie.

Zobraziť celý článok

JH: „Konzultácia je prirodzená aj dobrá, ale rozhodovacia právomoc je v rukách hlavy štátu. Presnejšie, koho poverí riadením rezortu zdravotníctva. Vláda P. Pellegriniho môže pôsobiť ešte aj niekoľko dlhých mesiacov, hoci v demisii.“

Danko: Koaličný partner za stolom je R. Fico

Za nebezpečné považuje A. Danko to, že mladí ľudia inklinujú k ĽSNS.

Bratislava 15. decembra (TASR) – Koaličným partnerom za rokovacím stolom je pre predsedu SNS Andreja Danka predseda Smeru-SD Robert Fico. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Podľa jeho slov nemôže niečo iné hovoriť Fico a niečo iné premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Zobraziť celý článok

JH: „Prečo sa potom ešte pred mesiacom A. Danko verejne vyhrážal P. Pellegrinimu – a nie R. Ficovi – že návrh rozpočtu na budúci rok SNS nemusí podporiť ? To, že R. Fico hovorí iné ako P. Pellegrini, je volebná taktika Smeru-SD.“

Predsedníctvo SAV vyzvalo Ľ. Blahu, aby zvážil pôsobenie na akadémii

Predsedníctvo začalo konanie pred etickou komisiou vo veci možného porušenia Etického kódexu SAV zo strany poslanca Blahu.

Bratislava 10. decembra (TASR) – Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied (SAV) vyzvalo poslanca Národnej rady (NR) SR Ľuboša Blahu (Smer-SD), aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie na Ústave politických vied SAV. Zároveň sa dištancovalo od jeho vyjadrení na sociálnych sieťach. Blaha v reakcii pre TASR tvrdí, že považuje za absurdné, aby sa predsedníctvo vyjadrovalo k jeho poslaneckej činnosti.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide o spor medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Faktom je, že viaceré vyjadrenia Ľ. Blahu nie sú vôbec takpovediac akademické a ak by SAV mlčala, mohlo by jej to, aj zvyšku zatiaľ mlčiacej akademickej obci, škodiť. Komisia rozhodne.“

NAKA zasahuje pre tunel Višňové vo viacerých krajoch

Úsek diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala má byť po dokončení dlhý takmer 14 kilometrov, s jeho výstavbou sa začalo v lete 2014.

Bratislava 16. decembra (TASR) – Národná kriminálna agentúra (NAKA) od rána zasahuje v Prešovskom, Žilinskom a Bratislavskom kraji. Vykonáva zaisťovaciu akciu s názvom „Tunel“, ktorá sa týka výstavby diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové. Informuje o tom na sociálnej sieti. Policajné autá sú aj v centrále Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Zobraziť celý článok

JH: „Tunely sa tunelujú dobre. Či to tak bude aj v tomto prípade, ukáže vyšetrovanie a prípadne súd. Voči kontrole s nakladaním verejných peňazí však nemožno nič namietať a treba ju len privítať.“

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi