HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 7.1.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 7. januára (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonoval konflikt na Blízkom východe, ktorý vyvolal spory aj na domácej politickej scéne. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Trump: Solejmání plánoval útoky na Ameriku

V článku ponúkame aj vyjadrenia expertky OSN Agnes Callamardovej, amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, ruského prezidenta Vladimira Putina a ďalších politikov.

Palm Beach 3. januára (TASR) – Americký prezident Donald Trump v piatok povedal, že smrťou iránskeho generála Kásema Solejmáního, ktorého pri bagdadskom letisku zabil zrejme americký dron, „sa skončila jeho vláda teroru“. Informovala o tom televízia CNN.

Zobraziť celý článok

JH: „Znepokojenie vyjadrili takmer všetky krajiny, samozrejme, okrem dotknutých, ktoré zvolili iný slovník. Potichu zostala z veľmocí azda iba EÚ. Faktom je, že rok 2020 sa nezačal vôbec dobre ani šťastne.“

Slovenskí vojaci boli premiestnení z Iraku

Vzhľadom na aktuálnu situáciu v Iraku, ktorá viedla k pozastaveniu aktivít výcvikovej misie NATO, prebehla dočasná relokácia siedmich slovenských vojakov, uvádza sa v stanovisku predsedu vlády SR.

Bratislava 7. januára (TASR) – Slovenskí vojaci umiestnení v Iraku na výcvikovej misii Severoatlantickej aliancie (NATO) boli dočasne premiestnení do inej krajiny. TASR o tom informovali z tlačového odboru Úradu vlády (ÚV) SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Treba sa spoliehať na vedenie misie NATO, že vie, čo má robiť, na rozdiel od domácich politikov, ktorí situáciu na Blízkom východe viac zneužívajú ako jej rozumejú.“

Prezidentka: Úradnícka vláda či predčasné voľby môžu nastať

Neželám si ich však, pokračovala Zuzana Čaputová vo svojom vyjadrení.

Bratislava 6. januára (TASR) – Úradnícka vláda či predčasné voľby sú jedna z možností, ktorá môže po februárových parlamentných voľbách nastať. V rozhovore pre TASR to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Želá si však, aby k takému scenáru nedošlo, pretože vláda by mala byť podľa nej zostavená zo subjektov, ktoré vyjdú ako najúspešnejšie vo voľbách.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak je vo voľbách kráľom volič – ako to povedala prezidentka v novoročnom prejave – po voľbách bude kráľovnou Z. Čaputová. Zostáva iba veriť, že nebude až tak ústavne kreatívna, ako český prezident M. Zeman.“

Danko: Najdôležitejšie je, že sa zdvihne minimálny dôchodok

Odmieta, že by rekreačné poukazy škodili mestám a obciam, naopak, myslí si, že im zarábajú napríklad na legalizácii ubytovaní.

Bratislava 1. januára (TASR) – Zdvihol sa minimálny dôchodok, osvedčili sa rekreačné poukazy, schválili sa podnikové byty a športový fond, zdvihli sa platy učiteľov a vojakov. Aj to považuje predseda Národnej rady SR a šéf SNS Andrej Danko za najdôležitejšie zmeny, ktoré sa mu v uplynulom roku podarilo presadiť. Mrzí ho napríklad, že sa nepodarilo presadiť zriadenie ministerstva cestovného ruchu a športu.

Zobraziť celý článok

JH: „Ako A. Danko rád zdôrazňuje, nevládne sám a aj preto treba posudzovať uvedené zmeny spolu s tými, ktoré sa podarilo presadiť iným stranám, s dôrazom na veľkosť periny. Navyše, v prípade minimálneho dôchodku nejde len o jeho zvýšenie, ale hlavne podmienok na jeho získanie.“

KUKAN: Mnohé štáty by vítali zrušenie sankcií, čakajú na signál Ruska

Kukan pripomenul, že pred anexiou Krymu fungovala spolupráca medzi Ruskom a západnými inštitúciami na pôde EÚ a aj v rámci NATO.

Bratislava 5. januára (Teraz.sk/TASR) – Otázkou, v ktorej Európa čaká na kompromis, je podľa exministra zahraničných vecí Eduarda Kukana vzťah Európskej únie (EÚ) a Ruska. Uviedol to v rozhovore pre TASR.

Zobraziť celý článok

JH: „Zrejme by to uvítali všetky štáty, napätie a vojnový stav vyhovuje iba niektorým osobám, nie krajinám. Aj v tomto prípade však platí, že politici sa správajú rozumne až potom, keď už predtým vyčerpali všetky ostatné možnosti.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-rok-2020-nezacal-dobre-an/439248-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Ústavný alebo vymyslený?

S tým súvisí druhý problém – okrem rečí totiž neexistuje žiadny oficiálny dokument, ktorý by ich potvrdzoval.

10. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Po voľbách je všetko inak.

8. apríla 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi