HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 3.3.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 3. marca (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali voľby, voľby a voľby. A potom ich výsledky. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Čaputová sa stretla s Matovičom, pozve aj lídrov strán možnej koalície

Líder OĽaNO Igor Matovič zatiaľ poverenie zostaviť vládu od prezidentky nedostal.

Bratislava 2. marca (TASR/Teraz.sk) – Prezidentka Z. Čaputová sa stretla s víťazom volieb I. Matovičom a hovorila s ním o možnom zložení koalície. Zatiaľ ho však zostavením vlády nepoverila.

Zobraziť celý článok

JH: „Z obsahovej aj politickej stránky je stretnutie prezidentky s ďalšími vybranými stranami úplne zbytočné. Rokovať s nimi je práca víťaza volieb a nikoho iného, vrátane hlavy štátu.“

VIDEO: I. Matovič sa stretol s B. Kollárom, chce štvorkoalíciu

Matovič už v nedeľu (1. 3.) avizoval povolebné rokovania s nádejnými koaličnými partnermi, s ktorými by mohol vytvoriť vládu.

Bratislava 2. marca (TASR) – Líder OĽaNO Igor Matovič má ambíciu zostaviť vládu zo štyroch strán, aby mala koalícia ideálne ústavnú väčšinu v Národnej rade SR. Vyhlásil to na brífingu v parlamente po pondelkovom rokovaní s predsedom Sme rodina Borisom Kollárom. S predsedom Za ľudí Andrejom Kiskom sa má Matovič stretnúť v utorok (3. 3.). V pondelok chce zároveň Matovič volať s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Zobraziť celý článok

JH: „Snahu získať ústavnú väčšinu v parlamente možno iba oceniť a aj sa ju s pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou, získať podarí. Ak aj existuje nejaký argument proti, argumentov v jej prospech je oveľa viac.“

Sulík: SaS bude pre OĽaNO pohodovým a spoľahlivým partnerom

Sulík poznamenal, že vo vnútri strany chcú urobiť nejaké rozhodnutia. Chcú vytvoriť aj rokovací tím, ktorý bude vyjednávať o programovom vyhlásení vlády.

Bratislava 2. marca (TASR) – Strana SaS nemá žiadne kategorické podmienky, pre ktoré by nemala vzniknúť nová vláda. Pre víťaza volieb OĽaNO bude pohodovým a spoľahlivým partnerom. Uviedol predseda SaS Richard Sulík pred predsedníctvom strany.

Zobraziť celý článok

JH: „Pochopiteľne, keďže na SaS zostáva a navždy aj zostane škvrna z pádu vlády I. Radičovej, ktorú chce strana účinkovaním v ďalšej vláde vyčistiť. Zabudnuté má byť aj to, že I. Matoviča z poslaneckého klubu R. Sulík vyhodil.“

Fico: Prehrali sme, uznávam porážku

Pripomenul, že Smeru-SD by malo pripadnúť 38 mandátov v NR SR, čo im zabezpečuje zvolávanie mimoriadnej schôdze, či predkladať návrhy na odvolanie ministrov z funkcie.

Bratislava 1. marca (TASR) – Predseda Smeru-SD Robert Fico uznal porážku strany v sobotných (29. 2.) parlamentných voľbách. Dodal, že Smer-SD má ambíciu byť silným subjektom v opozícii a poďakoval všetkým voličom. Vyhlásil to na nedeľnej tlačovej konferencii.

Zobraziť celý článok

JH: „R. Fico uznal iba to, čo všetci beztak vidia. Paradoxné je iné – ak vznikne vládna štvorkoalícia, Smer-SD by mali všetci nazývať  demokratickou opozíciou. Politický život je vskutku vrtkavý.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-vitazi-a-porazeni/449907-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi