HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 9.3.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 9. marca (Teraz.sk) – Počas týždňa dorazil na Slovensko koronavírus, ale pokračovali aj rokovania o vzniku novej vládnej koalície a vlády. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Koronavírus potvrdený v SR, štát rozposiela SMS s informáciami

Ide o 52-ročného pacienta hospitalizovaného v bratislavskej nemocnici. V piatok o tom informoval premiér Peter Pellegrini.

Bratislava 6. marca (TASR) – Na Slovensku potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. V piatok o tom informoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). „Infikovaný je 52-ročný muž, ktorý sa podľa všetkého nakazil tzv. sekundárnym prenosom,“ uviedol na piatkovom tlačovom brífingu. Má ísť o muža z menšieho mesta pri Bratislave.

Zobraziť celý článok

JH: „Bolo iba otázkou času, kedy koronavírus dorazí aj na Slovensko. Aj bez pozvania. Teraz sa ukáže, ako sú kompetentní pripravení ho eliminovať, keďže na to mali dostatok času aj prostriedkov. Nielen verejnosť sa má správať zodpovedne.“ 

Kollár: Naša prípadná vláda nebude rušiť zavedené sociálne opatrenia

Predseda SaS Richard Sulík doplnil, že ako potrebné vnímajú aj zlepšenie podnikateľského prostredia.

Bratislava 5. marca (TASR) – Prípadná vláda zložená z OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí nebude rušiť sociálne opatrenia, ktoré boli zavedené. Po štvrtkovom stretnutí všetkých štyroch lídrov to deklaroval predseda Sme rodina Boris Kollár s tým, že sa na tom zhodli všetci štyria lídri. Predseda SaS Richard Sulík doplnil, že ako potrebné vnímajú aj zlepšenie podnikateľského prostredia.

Zobraziť celý článok

JH: „Nejde o to, či nová vládna koalícia bude rušiť sociálne opatrenia alebo nie, ale ide o to, čo ich bude nanovo upravovať alebo nie. Je v tom rozdiel. Mimochodom, je známe, čo všetko je sociálnym opatrením a čo ešte alebo už ním nie je?“

KIŠŠOVÁ: Šanca na koalíciu zmeny sa nezahadzuje a nepodmieňuje

Nebolo podstatné, či Demokratická strana dostane jedno alebo tri percentá, ale to, že by neskôr mohli chýbať stranám, ktoré sa do NRSR prebojujú, vysvetlila J. Kiššová svoje rozhodnutie nekandidovať.

Bratislava 5. marca (Teraz.sk) – Strany OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí by sa podľa bývalej poslankyne za SaS Jany Kiššovej mali v prvom rade dohodnúť na rozumnej, spoľahlivej, zodpovednej, konzistentnej a trvalo udržateľnej koalícii. „Ľudia majú obrovské očakávania. Nachádzame sa na prahu veľkej zmeny. Toto je šanca, ktorá sa nezahadzuje a nepodmieňuje menej dôležitými vecami. Napríklad, nech dajú do programového vyhlásenia len prieniky programov, to, na čom sa zhodnú. A to, na čom sa nevedia zhodnúť, odsunú na neskôr,“ povedala Kiššová v Tablet.tv.

Zobraziť celý článok

JH: „Čo treba robiť, je jedna vec. Ako to treba urobiť je druhá vec. A tretia je, či sa to urobiť aj podarí. J. Kiššová bola súčasťou koalície zmeny, až kým neprišlo k hlasovaniu o vyslovení dôvery vláde. Potom bola fakticky proti nej a keďže nebola sama, bolo po zmene.“

Premiéra Pellegriniho trápi, ako sa skladá nová koalícia

Igor Matovič, ktorého hnutie OĽaNO zvíťazilo v parlamentných voľbách, by chcel v budúcej vláde protikorupčnú jednotku.

Bratislava 5. marca (TASR) – Premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) trápi, ako sa skladá budúca vládna koalícia. Trápi ho tiež, že Igor Matovič (OĽaNO), ktorý je poverený zostavením novej vlády, chce založiť fond na investigatívnu žurnalistiku, ktorá by plnila v budúcej vláde úlohu protikorupčnej jednotky. Povedal to pred rokovaním vlády SR.

Zobraziť celý článok

JH: „To, ako sa skladá nová vláda dosluhujúceho premiéra trápiť naozaj nemusí, I. Matovič si poradí aj bez neho. Koronavírus, to je aktuálne to, čo by malo P. Pellegriniho trápiť a s čím by si mal poradiť. A o pár dní aj odovzdanie moci.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-prisiel-aj-bez-pozvanky/451051-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi