HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 16.3.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 16. marca (Teraz.sk) – Počas týždňa a aj v tých budúcich zostane rezonovať hlavne koronavírus, pokrok však nastal pri zostavovaní budúcej vlády. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Vláda vyhlásila pre štátne nemocnice núdzový stav

Núdzový stav má umožniť presuny personálu a techniky, zdravotníci zároveň nebudú môcť odmietnuť prísť do práce.

Bratislava 15. marca (TASR) – Vláda vyhlásila pre štátne nemocnice na Slovensku núdzový stav. Informoval o tom premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po nedeľnom mimoriadnom rokovaní vlády, na ktorom kabinet riešil situáciu s novým koronavírusom. Zdôraznil, že vyhlásenie núdzového stavu neznamená žiadny problém v slovenskom zdravotníctve. Núdzový stav má umožniť presuny personálu a techniky, zdravotníci zároveň nebudú môcť odmietnuť prísť do práce.

Zobraziť celý článok

JH: „Vláda tak urobila v rámci prípravy na očakávané zhoršenie situácie. Vyhlásiť núdzový stav nie je žiadna hanba a vláda tak mohla aj mala urobiť už minulý týždeň. Ľahšie by sa jej následne aj aktivovali jednotlivé články zákona.“

Ľudia majú nahlasovať osoby, ktoré nedodržujú karanténu

Na Slovensku funguje vyše 30 regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Ich kontakty a územná spôsobilosť sú zverejnené na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

Bratislava 12. marca (TASR) – Osoby, ktoré nedodržujú štátom nariadenú povinnú karanténu, môžu ľudia hlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v závislosti od pobytu danej osoby. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

Zobraziť celý článok

JH: „Každého, kto prišiel zo zahraničia od vydania opatrení krízovým štábom, bolo potrebné už na hraniciach izolovať a nespoliehať sa na domácu karanténu. Každého. Teraz už ide o plač nad rozliatym mliekom a zbytočné komplikácie.“

Matovič oznámil prezidentke rozdelenie rezortov

Mená nových ministrov zatiaľ Matovič neuviedol, chce ich zverejniť až po tom, keď ich prezidentka odsúhlasí.

Bratislava 14. marca (TASR) – Predstavitelia strán a hnutí OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí informovali prezidentku SR Zuzanu Čaputovú o dohode koaličných partnerov na prerozdelení jednotlivých rezortov v novej vláde. Líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je poverený zostavením novej vlády, to povedal novinárom po sobotňajšom stretnutí s prezidentkou.

Zobraziť celý článok

JH: „Zdá sa, že I. Matovič bude dobrý politický kúzelník. Aby nemusel v rokovaniach  ustúpiť – aby koza zostala celá aj vlk sýty – urobil jednoduchý politický ťah: zvýšil počet členov vlády. Povedané jeho slovníkom, však ľudia to zaplatia.“

Čaputová: Problém justície si uvedomuje čoraz viac sudcov

Prezidentka rešpektuje rozhodnutia Ústavného súdu SR a Špecializovaného trestného súdu (ŠTS).

Bratislava 16. marca (TASR) – Justícia na Slovensku má vážny problém a je veľmi dôležité počuť, že si to okrem bežných ľudí, uvedomuje čoraz viac sudcov. Nateraz je dôležité, aby vyšetrovanie obvinených sudcov napredovalo. Správanie, z ktorého sú obvinení, je neprípustné. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla na sociálnej sieti v súvislosti s minulotýždňovým obvinením viacerých sudcov a justičných funkcionárov.

Zobraziť celý článok

JH: „Od pani prezidentky je pekné, že hľadá dobro, ale to v radoch sudcov väčšinovo nie je. A to ešte väčšina ľudí ani len netuší, akými všetkými pôžitkami sú sudcovia z ich daní obdarení. Ak radikálny rez neurobí budúca vláda, hra na dobrých a zlých bude iba pokračovať.“

Viac na : https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-v-ohrozeni/452999-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi