HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 30.3.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 30. marca (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali opatrenia vlády proti šíreniu koronavírusu a dianie v parlamente. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Štát povolil otvorenie ďalších prevádzok, avšak za prísnych podmienok

Za nerešpektovanie opatrení môže byť podľa ÚVZ udelená pokuta do 20.000 eur.

Bratislava 30. marca (TASR) – Štát povolil od pondelka otvoriť na Slovensku ďalšie prevádzky. Sú medzi nimi napríklad očné optiky, stanice technickej a emisnej kontroly (STK a EK), záhradkárstva či stavebniny. Rozhodol o tom ústredný krízový štáb pod podmienkou dodržania prísnych hygienických nariadení. Tie sa musia zaviesť aj v doteraz otvorených prevádzkach, ako sú predajne s potravinami či drogériou. Informoval o tom v sobotu (28. 3.) premiér Igor Matovič (OĽANO) a neskôr vo svojom opatrení aj Úrad verejného zdravotníctva SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to predčasné a nesprávne rozhodnutie: nakazených pribúda, rozumu ubúda. Zostáva veriť, že budúce dni a týždne budú viac milosrdné ako kruté.“

Predsedovi ÚVO i jeho manželke potvrdili pozitívne testy na COVID-19

Hlivák sa o nákaze rozhodol verejnosť informovať podľa Zvončekovej z dôvodu, že zastáva verejnú funkciu a považuje to za zodpovedné.

Bratislava 29. marca (TASR) – Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák a jeho manželka boli v nedeľu pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková s tým, že predseda o tejto situácii už informoval mailom všetkých zamestnancov úradu, zostáva v karanténe a dodržiava pokyny príslušných úradov.

Zobraziť celý článok

JH: „Vírus si nevyberá, opatrenia sa týkajú všetkých, pričom stále platí, že každý môže ohroziť každého. Aj poslanec A. Baránik, aj hociktorý úradník.“

Gröhling: Písomné maturity sa neuskutočnia, vyučovanie je prerušené

Tento rok sa ruší aj Testovanie-9.

Bratislava 24. marca (TASR) -Vyučovanie na školách bude prerušené až do odvolania. Dôvodom sú opatrenia týkajúce sa zabránenia šíreniu nového koronavírusu. Po utorkovom rokovaní vlády o tom informoval minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Zobraziť celý článok

JH: „Je to správne a rozumné rozhodnutie. Minister školstva zatiaľ vystupuje naozaj kompetentne, na rozdiel od niektorých kolegov vo vláde.“

Remišová: Operátori poskytnú len dáta o pohybe, nie hovory a správy

Ako ďalej zdôraznil ÚPVII, návrh zákona sa netýka zberu prevádzkových údajov ani obsahu prenášaných údajov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva.

Bratislava 25. marca (TASR) – Mobilní operátori poskytnú Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR len dáta o pohybe bez akýchkoľvek správ, hovorov alebo prepojení na iné telefónne čísla. Médiá o tom informovala vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) v stredu.

Zobraziť celý článok

JH: „Sledovaniu sa dá ľahko vyhnúť a o neho v zákone ani tak veľmi nešlo. V. Remišová to povedala nahlas aj zreteľne – začali sme čistiť Súdnu radu.“

Pellegrini: Reči o pomoci zo zahraničia môžu mať diplomatický dopad

Pellegrini podotkol, že ak sa Matovičovi nepáči cena materiálu, ktorý sa podarilo zakúpiť, môže zmluvy zrušiť.

Bratislava 25. marca (TASR) – Bývalý premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) upozornil, že niektoré vyjadrenia predstaviteľov novej vlády o zdravotníckom materiáli zo zahraničia v súvislosti s novým koronavírusom môžu mať diplomatickú odozvu. Rýchlotesty, ktoré sa doviezli z Číny, sa podľa neho dajú v istom štádiu ochorenia využiť. Vymedzil sa voči kritike zo strany nového premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

Zobraziť celý článok

JH: „Čo bolo,  to bolo, teraz je zodpovedný za stav v krajine I. Matovič, nie P. Pellegrini. Ten sa vymedzovať síce môže, ale mu to nepomôže.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-predcasne-rozhodnutie/456744-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi