HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 18.5.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 18. mája (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo ďalšie uvoľňovanie zákazov a príkazov, ako aj prípravy na voľbu generálneho prokurátora. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka by sa chcela aktívnejšie zapájať do legislatívneho procesu

Hlava štátu má právo svojimi pripomienkami vstupovať do medzirezortného pripomienkového konania a tiež konzultovať s predkladateľmi zákonov prípadné sporné momenty.

Bratislava 16. mája (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová chce aktívnejšie využívať inštitúty, ktorej jej umožňujú zapájať sa do legislatívneho procesu. Pre TASR to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Svoj záujem sledovať proces vzniku legislatívy skôr, ako zákony prídu na podpis, zopakovala Čaputová na tohtotýždňovom stretnutí aj podpredsedovi vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefanovi Holému.

Zobraziť celý článok

JH: „Pani prezidentka to oznamuje už dávno, ale zatiaľ pre to nič neurobila. Pritom keď hlava štátu do legislatívneho procesu vstúpiť chce, tak aj môže, treba na to iba vôľu. Nič viac.“

Poslanci neodobrili správu o činnosti ombudsmanky

Plénum následne vo štvrtok čaká neukončená diskusia k správe o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2019.

Bratislava 14. mája (TASR) – Zjednodušiť poskytovanie eurofondov počas koronakrízy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Diskusiou o tomto návrhu, ktorý je v druhom čítaní, plénum Národnej rady (NR) SR odštartovalo tretí rokovací deň siedmej schôdze parlamentu. Poslanci o ňom rokujú v tzv. zrýchlenom režime.

Zobraziť celý článok

JH: „Politicky je to nešťastné, vecne je to skôr pochvala pre verejnú ochrankyňu práv, že robí svoju prácu dobre. Referovať pritom môže iba o problémoch, s ktorými sa na ňu obrátili ľudia, nie si ich vymýšľať.“

Slovensko bude mať nové ministerstvo

S cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť a produktivitu slovenskej ekonomiky sa tiež zriadi nový poradný orgán, Rada vlády SR pre konkurencieschopnosť a produktivitu.

Bratislava 14. mája (TASR) – Na Slovensku sa zriadi Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Vznikne transformáciou súčasného Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII). Návrh zákona o organizácii činnosti vlády a ústrednej štátnej správy vo štvrtok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR hlasmi 82 zo 126 prítomných poslancov. Rokovali o ňom v skrátenom legislatívnom konaní.

Zobraziť celý článok

JH: „Počet ministerstiev by sa mal znižovať, a nie zvyšovať, kedysi to bolo aj predmetom volebných programov strán. Dnes je však už nová doba, na scéne pôsobia nové strany a ich pohľad je iný, hoci nie lepší.“

Remišová dúfa v otvorenie škôl, Pellegrini poukazuje na stav ekonomiky

Remišová zároveň v relácii uviedla, že v pondelok (18. 5.) pôjde do parlamentu poslanecký návrh legislatívy reagujúci na voľbu generálneho prokurátora.

Bratislava 17. mája (TASR) – Je veľmi potrebné umožniť deťom, aby znovu získali návyky chodenia do školy. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to k téme uvoľňovania opatrení povedala vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). Takisto sa musia podľa nej uvoľniť podmienky pre podnikateľov v cestovnom ruchu. Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval vládu, aby sa viac venovala ekonomickým riešeniam, pretože situácia je čoraz horšia. Privítal by omnoho väčší priestor pre odborníkov v ekonomike, konzílium zdravotníkov by podľa neho malo ísť do úzadia, keďže po zdravotnej stránke pandémiu Slovensko zvláda.

Zobraziť celý článok

JH: „Postupne sa uvoľnia všetky opatrenia, vrátane núdzového stavu. Slovensko nebude výnimkou, pretože ňou z ekonomického hľadiska byť ani nemôže. Ochrana štátu sa má a musí premeniť na ochranu individuálnu .“

Pellegrini prejavil jasnú ambíciu uchádzať sa o post šéfa Smeru-SD

Vedenie strany by malo podľa Pellegriniho do leta zasadnúť a rozhodnúť o termíne pracovného snemu, na ktorom by sa mal voliť predseda.

Bratislava 17. mája (TASR) – Podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini prejavil „veľmi jasnú a čitateľnú ambíciu uchádzať sa o post predsedu strany“. Potvrdil to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Následne podľa neho rozhodne strana, aký typ politiky bude chcieť do budúcna presadzovať.

Zobraziť celý článok

JH: „Presne tak. A keďže rovnakú snahu a rovnakým spôsobom prejavil aj R. Fico, v strane nastane trma-vrma. Vládna koalícia má naozaj dôvod na radosť.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-trma-vrma-v-smere-sd/467903-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi