HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 8.6.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 8. júna (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala správa prezidentky Z. Čaputovej, výmeny úradníkov, ale aj pretrvávanie núdzového stavu. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Matovič považuje výmenu prednostov OÚ za očistenie štátnej správy

Matovič zámer hnutia považuje za transparentný cieľ. Poukazuje na potrebu vytvorenia hranice, kde politika začína a končí.

Bratislava 6. júna (TASR) – Predseda vlády Igor Matovič vidí za zámerom svojho hnutia OĽaNO vymeniť všetkých 72 prednostov okresných úradov (OÚ) očistenie štátnej správy. Šéfovia úradov majú byť podľa neho predĺženou rukou ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO), ich podriadení majú byť apolitickí odborníci. Niektorí koaliční partneri majú voči tomu výhrady, o výmene prednostov majú diskutovať aj na koaličnej rade. Premiér nevedel povedať, na koľko postov už majú vybraných ľudí, má to podľa neho na starosti poslanecký klub hnutia.

Zobraziť celý článok

JH: „Očistenie štátnej správy spôsobom, ktorým ich premiér I. Matovič robí, sú personálne čistky. Je to však vec celej vládnej koalície, nielen jeho hnutia. Inými slovami, aký je I. Matovič, taká je aj celá koalícia.“

Krok SMK vidí koalícia ako zneužitie, opozícia nerozvážny ťah premiéra

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba si myslí, že Matovič nezvolil vhodnú formu, ako si pripomenúť výročie Trianonu, dôležitého medzníka pre históriu Slovákov.

Bratislava 7. júna (TASR) – Snahe predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽaNO) podať si ruku s predstaviteľmi maďarskej menšiny nechýbala dobrá myšlienka, nebol to však úplne vydarený krok. Myslí si to poslanec Sme rodina Martin Borguľa, ktorý sa spolu s poslaneckými kolegami vyjadril v diskusnej relácii TA3 V politike ku kauze dohry podujatia pod názvom Minulosť sme nepísali, budúcnosť je v našich rukách.

Zobraziť celý článok

JH: „Platí to aj vo všeobecnosti: to, čo myslí premiér I. Matovič dobre, skončí zväčša akosi inak. Príkladov je habadej. Ani uvedený nie je výnimkou – najskôr bol zo stretnutia nadšený a potom sklamaný.“

Krajniak: O predĺžení núdzového stavu v súčasnosti nikto neuvažuje

Krajniak zdôraznil, že vláda musí v najbližšom čase podporiť služby.

Bratislava 7. júna (TASR) – Núdzový stav by sa mal na Slovensku skončiť 15. júna a o jeho predĺžení nikto z kompetentných v súčasnosti neuvažuje. Povedal to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v diskusnej relácii RTVS o 5 minút 12. Poslanec NR SR a Krajniakov predchodca na ministerstve Ján Richter (Smer-SD) tvrdí, že vláda sa mohla zaoberať zrušením núdzového stavu už skôr.

Zobraziť celý článok

JH: „Predĺženie núdzového stavu je čistý hoax. V rámci existujúcich pravidiel to nie je možné. Napokon, vláda aj tým súčasným iba  ukazuje ako si v praxi cení prácu zdravotníkov. A okrem nich je v núdzovom stave už iba vláda.“

Kotleba podal námietku zaujatosti voči sudkyni Sabovej v kauze šekov

Na pondelkové pojednávanie je predvolaných viacero svedkov aj znalcov.

Pezinok 8. júna (TASR) – Predseda opozičnej ĽSNS Marian Kotleba podal námietku zaujatosti voči samosudkyni Ružene Sabovej, ktorá pojednáva prípad kontroverzných šekov vystavených na sumu 1488 eur. Kotleba si myslí, že Sabová je voči nemu zaujatá a poukazuje na to, že mala inštruovať znalca a stretnúť sa s ním počas dňa pracovného pokoja. Sabová jeho námietku odmietla.

Zobraziť celý článok

JH: „Bolo by zlé, keby M. Kotleba nemohol podať námietku zo zaujatosti sudkyne a rovnako by bolo zlé, keby o nej rozhodoval niekto iný, ako súd. Pravidlá jednej aj druhej strany sporu sú dané a treba ich rešpektovať.“ 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-obycajni-ludia-robia-ob/472557-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi