HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 15.6.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 15. júna (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala tragédia vo Vrútkach, ale aj prvé výročie Z. Čaputovej vo funkcii hlavy štátu. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

FOTO: Uplynul rok od inaugurácie prezidentky SR Zuzany Čaputovej

Slávnostná inaugurácia Čaputovej do funkcie prezidentky SR sa uskutočnila 15. júna 2019 v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave. V prezidentskej funkcii vystriedala Andreja Kisku.

Bratislava 15. júna (TASR) – V pondelok 15. júna uplynie rok, keď sa Zuzana Čaputová oficiálne ujala prezidentského úradu. Stala sa prvou ženou v úrade prezidenta SR a zároveň vo veku 45 rokov aj najmladším človekom, ktorý kedy zastával úrad prezidenta SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Z. Čaputová je politička, vysvedčenie jej vystavujú prieskumy a podľa nich si prácu zatiaľ robí dobre. Neschováva za rôzne odborné tímy, pretože vie – na rozdiel od vlády – že zodpovednosti za svoje skutky sa aj tak nezbaví.“

Núdzový stav skončil, mimoriadna situácia trvá naďalej

Mimoriadna situácia nemá zákonom určené časové ohraničenie, uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru rezortu vnútra.

Bratislava 14. júna (TASR) – Núdzový stav sa skončil o polnoci zo soboty (13. 6.) na nedeľu. Návrh na zrušenie núdzového stavu schválila vláda na rokovaní počas uplynulého týždňa. Mimoriadna situácia trvá naďalej aj po ukončení núdzového stavu.

Zobraziť celý článok

JH: „Núdzový stav v posledných týždňoch už aj tak už nikto nerešpektoval a jeho zánik si málokto všimol. Mimoriadna situácia je zo strany vlády taktiež iba zneužívaním situácie: žiadny argument na jej zotrvanie zatiaľ neodznel.“

Premiér: Ak sa potvrdí odpočúvanie v štátnej správe, je to katastrofa

Musíme naozaj počkať, kým to orgány činné v trestnom konaní vyšetria, a budeme potom asi aj riaditeľ SIS, aj ja vedieť povedať, ako to v skutočnosti bolo, uviedol Matovič.

Bratislava 14. júna (TASR) – Ak sa potvrdí, že sa odpočúvali telefóny v celej štátnej správe, je to katastrofa. V relácii televízie Markíza Na telo to vyhlásil premiér Igor Matovič (OĽaNO) v reakcii na tohtotýždňový zásah polície v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES).

Zobraziť celý článok

JH: „Bola by to katastrofa takých rozmerov, že by sa to nesmelo ani len verejne pripustiť, nieto zverejniť. Koniec-koncov, zodpovednosť by nepadla len na bývalú, ale tiež súčasnú vládu, keďže vládne už pár mesiacov.“ 

Kollár: Koalícia sa nezaoberá otázkou zmrazovania platov poslancov

Šéf Národnej rady SR tvrdí, že táto téma nebola medzi poslancami vôbec otvorená.

Bratislava 15. júna (TASR) – Koalícia sa v súvislosti s koronakrízou nezaoberá otázkou zmrazovania platov poslancov Národnej rady SR. V rozhovore pre TASR to povedal predseda parlamentu Boris Kollár. Dodal, že o zmrazovaní platov nerokovali ani poslanecké kluby, pretože aktuálne platí, že poslanci môžu ľudí zasiahnutých koronakrízou podporiť cez Fond vzájomnej pomoci, ktorý založil premiér Igor Matovič.

Zobraziť celý článok

JH: „Samozrejme, že sa tým nezaoberá, to sa robí hlavne vtedy, keď z toho možno vytĺcť politický kapitál. I. Matoviča a jeho stranu, ktorí to v minulých obdobiach opakovane navrhovali, to dnes už ani len nenapadne.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-rok-prezidentky/474062-clanok.html

 

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi