HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 13.7.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Autor Teraz.sk

dnes 12:35

Bratislava 13. júla (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo opätovné šírenie koronavírusu, ale aj odvolávanie predsedu parlamentu na návrh predsedu parlamentu. Správy vyberal Daniel Forgács, glosuje Juraj Hrabko.

Premiér: Konzílium epidemiológov odporučí v pondelok nové opatrenia

Na tlačovej konferencii o tom informoval premiér Igor Matovič s tým, že vzhľadom na aktuálny vývoj pôjde skôr o sprísňujúce opatrenia.

Bratislava 9. júla (Teraz.sk, TASR) – V pondelok zasadne konzílium epidemiológov, ktoré odporučí Úradu verejného zdravotníctva nové opatrenia v boji proti koronavírusu. Na tlačovej konferencii o tom informoval premiér Igor Matovič s tým, že vzhľadom na aktuálny vývoj pôjde skôr o sprísňujúce opatrenia.

Zobraziť celý článok

JH: „V čase šírenia vírusu by Slovensko nemalo byť výnimkou a malo by tiež sprísňovať opatrenia. Napríklad preradiť aj Česko do nebezpečnej zóny. Platí totiž úmera, že čím viac turistov, tým viac obmedzení pre domácich.“

Poslanci schválili LEX KORONA: Podnikateľom má pomôcť balík opatrení

Plénum schválilo „podnikateľské kilečko“ z dielne rezortu hospodárstva. Schválil ho parlament 91 hlasmi zo 142 prítomných.

Bratislava 9. júla (TASR) – Zrušenie viacerých oznamovacích povinností, bankového odvodu či zavedenie účinnosti daňovo-odvodových zákonov najskôr 1. januára. Toto sú len niektoré zmeny, ktoré prinesie tzv. „podnikateľské kilečko“ z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR. Vo štvrtok ho schválil parlament 91 hlasmi zo 142 prítomných.

Zobraziť celý článok

JH: „Nič proti zákonu, proti jeho zrýchlenému schváleniu však hovorí všetko.  Treba čakať, ako si poradí prezidentka Z. Čaputová s vlastnou dilemou, keď oznámila, že takéto správanie už nebude parlamentu tolerovať.“

Kollár nechcel vládnuť so stranou Za ľudí, štvorkoalíciu si však želá

Predseda parlamentu súhlasí, že sa koalícia 14 dní zaoberala jeho diplomovkou namiesto toho, aby riešila podstatné veci, pre ktoré ich poslali ľudia do politiky.

Bratislava 12. júla (TASR) – Predseda Národnej rady (NR) SR a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár nechcel moc vstupovať do vlády so stranou Za ľudí, ale ako tvrdí, nevyberá si. Vyhlásil to v relácii Na telo plus zverejnenej na tvnoviny.sk s tým, že je dobré mať veľkú koalíciu s 95 hlasmi poslancov, keďže sa budú prijímať aj ústavné zákony. Kollár si želá zotrvanie súčasnej štvorkoalície OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí. Zároveň v relácii deklaroval, že vláda premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) vydrží celé štyri roky.

Zobraziť celý článok

JH: „Samozrejme, že B. Kollár nechcel v koalícii Za ľudí, veď v takom prípade by sa mu ušlo viac vládnych kresiel, o čo v politike aj ide. Hoci koalícia veľmi nevie čo robiť s mocou, opozícia sa samorozbila a udržať sa pri moci tak bude ľahké.“

Pellegrini: Výsledok robí z Kollára jedného z najslabších šéfov NRSR

Podpredseda parlamentu tiež skonštatoval, že vládna koalícia týmito konfliktmi vzbudzuje vážnu pochybnosť, či dokáže riešiť problémy týkajúce sa napríklad slovenskej ekonomiky.

Bratislava 7. júla (TASR) – To, že v hlasovaní o odvolaní Borisa Kollára (Sme rodina) z funkcie predsedu parlamentu ho podporilo len 46 poslancov znamená, že je jedným z najslabších šéfov parlamentu. V reakcii to uviedol podpredseda parlamentu Peter Pellegrini. Skupina opozičných poslancov okolo Pellegriniho sa nezúčastnila na hlasovaní, aby nezvyšovala kvórum vzhľadom na to, že poslanci SaS a Za ľudí avizovali, že sa takisto nezúčastnia na voľbe.

Zobraziť celý článok

JH: „Hlasovať o odvolaní predsedu NR SR na návrh predsedu NR SR bol vecný aj politický nezmysel. Viac ako sto poslancov, ktorí hlasovali za tento návrh magistra B. Kollára, hovorí veľa o úrovni súčasného parlamentu.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-viac-turistov-viac-obmedz/480193-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Ústavný alebo vymyslený?

S tým súvisí druhý problém – okrem rečí totiž neexistuje žiadny oficiálny dokument, ktorý by ich potvrdzoval.

10. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Po voľbách je všetko inak.

8. apríla 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi