HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 30.10.2018

Bratislava 30. októbra (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovali oslavy 100. výročia založenia ČSR, ale aj škandalózny výrok sudcu. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Slováci a Česi si pietnym aktom pripomenuli 100. výročie vzniku ČSR

Na pietnom akte sa zúčastnili za slovenskú stranu prezident Andrej Kiska, predseda vlády Peter Pellegrini a predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ale aj minister obrany SR Peter Gajdoš.

Praha/Bratislava 28. októbra (TASR) – Slováci si spolu s Čechmi pripomenuli vznik 100. výročia Československa v nedeľu dopoludnia v Prahe aj počas pietneho aktu pri Národnom pamätníku na Vítkově.

Zobraziť celý článok

JH: „Bola to veľká paráda, a to aj napriek zhoršenému počasiu. Spoločné oslavy poukázali tiež na to, že oficiálne vzťahy medzi ČR a SR sú nieže dobré, ale výnimočne dobré. Veľkú a kvalitnú prácu pritom odviedli aj české verejnoprávne médiá.“

Francúzsky prezident Macron zdôraznil potrebu dialógu a integrácie

Francúzsky prezident verí v Európsku úniu, ktorá je podľa neho veľmi silný politický projekt.

Bratislava 26. októbra (TASR) – Výzvy ako klimatická zmena, migrácia alebo aj inovácie v oblasti technológií, ktorým Európa v súčasnosti čelí, sa nedajú riešiť na národnej úrovni, povedal v piatok v Bratislave francúzsky prezident Emmanuel Macron.„Európsky projekt patrí ľuďom a preto potrebujeme diskusiu, aby sme boli schopní preklenúť medzery,“ povedal prezident počas diskusie s občanmi na tému Formovanie budúcnosti Európy. Zdôraznil i potrebu aktívnej mladej generácie v boji za slobodu, mier a ochranu európskych hodnôt.

Zobraziť celý článok

JH: „Posolstvo francúzskeho prezidenta E. Macrona na Slovensku bolo síce pekné, dôležitejšie však bude to, či a ako sa ho napokon podarí naplniť.  Vzhľadom na súčasné pohyby na medzinárodnej scéne – alebo hoci len dianie v Nemecku – to nebude vôbec jednoduché“.

Pellegrini: Rozhodnutie Slovenska prijať euro bolo správne

O reforme eurozóny hovorí aj český premiér Andrej Babiš. Podľa neho sa totiž z eurozóny, ktorá bola pôvodne ekonomickým projektom, stal projekt politický.

Bratislava 28. október (TASR) – Rozhodnutie Slovenska prijať euro bolo správne. Myslí si to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý to uviedol v nedeľnej mimoriadnej spoločnej relácii 100 let/rokov, ktorú vysielali TV Markíza a TV Nova.“Som rád, že toľko Slovákov považuje euro za svoju menu a netrpí sentimentom za starými korunami. Málokto už mentálne prepočítava na slovenskú korunu,“ poznamenal Pellegrini. Slováci si podľa neho na medzinárodnú menu zvykli a prijali ju za vlastnú.

Zobraziť celý článok

JH: „Prijatie eura bolo politické rozhodnutie, takže povedané slovníkom premiéra Pellegriniho, Slováci inú možnosť ani nemali, ako sa prispôsobiť.  Faktom zostáva, že kým Česko si môže s vlastnou menou robiť to, čo je pre neho v danom čase  výhodné, Slovensko s eurom nemôže robiť nič.“

  1. Gál preskúma vyjadrenia sudcu M. Radačovského
  2. Kiska prehral spor o pozemky v katastri obce Veľký Slavkov, piatkový rozsudok nie je právoplatný.

Bratislava 26. októbra (TASR) – Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) preskúma vyjadrenia sudcu Miroslava Radačovského, ktorý rozhodoval v súdnom spore prezidenta Andreja Kisku. Posúdi, či jeho slová na adresu hlavy štátu nie sú dôvodom na podanie disciplinárneho návrhu.“Dnešné vystupovanie sudcu Radačovského voči najvyššiemu ústavnému činiteľovi považujeme za nepatričné,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Zuzana Drobová. Radačovský mal po piatkovom pojednávaní v prezidentovom spore podľa denníka Pravda hovoriť, že na jeho mieste by sa ako prezident vzdal funkcie a odišiel by zo štátu.

Zobraziť celý článok

JH: „Už v tejto chvíli nemal byť M. Radačovský sudcom. Nie je známe, čo treba v jeho prípade skúmať, keďže nájsť niekoho, komu by sa sudca javil po týchto výrokoch ako nestranný a nezávislý, sa jednoducho nedá. Mimochodom, nekonaním tých, ktorí v tejto veci konať môžu, začala plynúť premlčacia doba.“

Viac na:

http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-oslavy-a-premlcacia-doba/357794-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi