HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 20.7.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 20. júla (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali diplomové práce ústavných činiteľov a hlasovanie poslancov vládnej koalície s so stranou Kotlebovci-ĽSNS. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

EÚ sa na rozpočte ani v noci nedohodla, summit bude pokračovať

Rozpory zostali napríklad v možnostiach štátov ovplyvňovať vyplácanie prostriedkov z fondu obnovy.

Brusel 20. júla (TASR) – Lídri Európskej únie sa ani po nočnom rokovaní nezhodli na sedemročnom rozpočte a na fonde obnovy. Stanoviská štátov sa do pondelkového rána – napriek niekoľkým kompromisným návrhom z dielne predsedu Európskej rady Charlesa Michela – nepodarilo zjednotiť a šéfovia štátov tak budú rokovať aj v pondelok popoludní. Informoval o tom na sociálnej sieti hovorca predsedu Európskej komisie Barend Leyts.

Zobraziť celý článok

JH: „Nejde ani tak o rozpočet alebo čísla, ako o stanovenie všeobecných podmienok, za ktorých budú môcť jednotlivé krajiny z neho čerpať peniaze. Zladiť záujmy všetkých krajín únie nie je jednoduché, pričom viac ako ako prítomnosť ide o budúcnosť.“

Šeliga: Ak povalím vládu I. Matoviča, možno sa vráti späť R. Fico

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Richard Raši bude s kolegami od pondelka (20. 7.) zbierať podpisy na odvolávanie premiéra Matoviča (OĽaNO), ktorého škandál s diplomovou prácou považuje za hanbu.

Bratislava 19. júla (TASR) – Keď povalím vládu Igora Matoviča, tak sa možno vráti späť Robert Fico (Smer-SD). V nedeľnej diskusnej relácii portálu tvnoviny.sk Na telo plus to uviedol podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Nezaradený poslanec Národnej rady SR Richard Raši bude s kolegami od pondelka (20. 7.) zbierať podpisy na odvolávanie premiéra Matoviča (OĽaNO), ktorého škandál s diplomovou prácou považuje za hanbu.

Zobraziť celý článok

JH: „J. Šeliga nemá na to, aby povalil vládu a to ani so všetkými ostatnými poslancami strany Za ľudí. Stačí si pripomenúť, akým politickým fiaskom  sa skončila jeho výzva na odstúpenie B. Kollára z funkcie predsedu NR SR.“

Pellegrini vyzval I. Matoviča na odchod z funkcie

Expremiér podotkol, že po prevalení sa kauzy diplomovej práce Borisa Kollára Matovič na otázku, ako by sa zachoval na jeho mieste, odpovedal, že by asi cítil krivdu, ale osobne by zrejme odstúpil.

Bratislava 17. júla (TASR) – Podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (nezaradený) vyzval premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby naplnil svoje slová a odstúpil z funkcie predsedu vlády pre kauzu svojej diplomovej práce. Predsedom vlády nemôže byť zlodej a klamár, povedal Pellegrini na piatkovej tlačovej konferencii. Ak Matovič neodstúpi, v pondelok (20. 7.) začnú podľa Pellegriniho slov zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu a na jeho odvolávanie.

Zobraziť celý článok

JH: „Nedá sa nič robiť, v tomto P. Pellegrini vie o čom hovorí, napokon, sám sa stal premiérom bez toho, aby boli parlamentné voľby. Mimochodom, kto podvádza v súkromí, bude aj vo funkcii, vždy je to len otázka času.“

Gröhling neodstupuje, v súčasnosti by svoju prácu napísal lepšie

K faktu, že jeho prácu odstránili z internetu po 11 rokoch, sa vyjadril, že ju museli odstrániť na základe licenčnej zmluvy.

Bratislava 14. júla (TASR) – Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) neodstupuje zo svojho postu a v súčasnosti by svoju záverečnú prácu napísal inak. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii.

Zobraziť celý článok

JH: „Aký premiér, taká koalícia. Naši neodstupujú, žiadajú to vždy len od iných a keď sami nie sú pri moci. Zo zásady.“

Zemanová: Poslanci OĽaNO podporou návrhu ĽSNS porušili koaličná zmluvu

Hovoriť o tom chce na koaličnej rade aj predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská.

Bratislava 15. júla (TASR) – Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová považuje za porušenie koaličnej zmluvy to, že 16 poslancov z klubu OĽaNO hlasovalo za návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne opozičnej ĽSNS. Na sociálnej sieti po stredajšom hlasovaní uviedla, že je to cez čiaru. Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš pre TASR uviedol, že o tom v klube diskutovali. Dospeli podľa jeho slov k záveru, že individuálne hlasovanie niektorých nebude porušením koaličnej dohody.

Zobraziť celý článok

JH: „Cez čiaru je hlavne udržiavanie vo funkciách rôznych verejných činiteľov, ktorí v minulosti podvádzali, a to aj napriek vlastnoručne podpísanému čestnému prehláseniu vo funkciách. Koaličná zmluva je len papier – kto chce, ten sa podľa nej správa, kto chce, môže ju ignorovať.“

Smer-SD si zvolil nové vedenie

Snem musela strana zvolať po zmenách vo vedení. Po odchode viacerých členov strany vymenili 17 predsedov okresných organizácií.

Bratislava 18. júla (TASR) – Predsedom Smeru-SD ostáva naďalej Robert Fico. Do funkcie ho opätovne zvolili na sobotňajšom pracovnom sneme. Podpredsedami strany sa stali Juraj Blanár, Ladislav Kamenický, Richard Takáč, Ľuboš Blaha, ale aj Erik Kaliňák. Generálnym manažérom strany sa stal Marián Saloň. O výsledkoch informoval Fico na tlačovej konferencii po sneme.

Zobraziť celý článok

JH: „V Smere-SD robia čo môžu, ale zrejme si už nepomôžu. Hoci v parlamente mútiť vodu v tomto volebnom období ešte budú. Pritom platí, že Smer-SD môže byť len taký silný, ako budú ostatné strany slabé.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-aky-premier-taka-koal/481648-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi