HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 5.10.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 5. októbra (Teraz.sk) – Počas týždňa padali vírusové rekordy a vláda vyvolala opäť núdzový stav. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

CELÉ ZNENIE: Od 1. októbra opäť platí núdzový stav, zatiaľ na 45 dní

V čase núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu, na nevyhnutný čas.

Bratislava 1. októbra (TASR) – Na Slovensku od štvrtka opäť platí núdzový stav. Vláda v stredu (30. 9.) schválila návrh premiéra Igora Matoviča (OĽANO) na jeho vyhlásenie v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu. Núdzový stav bude podľa prijatého uznesenia platiť „dňom 1. októbra 2020 na postihnutom území Slovenskej republiky“. Vláda ho vyhlasuje v zmysle ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak by vláda počas leta nezanedbala prípravu na jesennú vlnu koronavírusu, nepotrebovala by teraz núdzový stav vyhlásiť.“ 

Šeliga: Aktuálny núdzový stav neobmedzuje ľudské práva a slobody

Podpredseda opozičného Smeru-SD Juraj Blanár uviedol, že za vlády Petra Pellegriniho bol núdzový stav pri prvej vlne pandémie vyhlásený na Slovensku iba pre oblasť zdravotníctva.

Bratislava 4. októbra (TASR) – Momentálne vyhlásený núdzový stav na Slovensku pre druhú vlnu pandémie nového koronavírusu neobmedzuje žiadne ľudské práva a slobody. V nedeľnej relácii O päť minút 12 na RTVS to deklaroval podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí). Ak by k nejakému obmedzeniu malo dôjsť, muselo by to byť podľa neho jasne napísané.

Zobraziť celý článok

JH: „Zavedenie pracovnej povinnosti, teda nútené práce, ako aj povinnosť zotrvať na pracovisku, sú jednoznačne obmedzením práv a slobôd. Je to napísané jasne.“

Sulík: Obmedzenie počas sviatkov nikto neplánuje

Minister hospodárstva ubezpečuje, že počas Sviatku všetkých svätých sa okresy zatvárať nebudú.

Bratislava 4. októbra (TASR) – Hoci vláda od začiatku októbra vyhlásila 45-dňový núdzový stav na celom území Slovenska, obmedzenia počas Sviatku všetkých svätých nikto neplánuje. Zatváranie okresov na jar nebolo šťastné riešenie. Povedal to v nedeľu v relácii televízie TA3 V politike minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Zobraziť celý článok

JH: „Čo nie je, byť môže. Inými slovami, to, že dnes obmedzenia nikto neplánuje, ešte neznamená, že počas sviatkov nebudú.“

Minister I. Korčok privítal ráznu odpoveď EÚ na dianie v Bielorusku

Minister Korčok naďalej trvá na tom, že musí byť vypočutý hlas Bielorusov, ktorí žiadajú slobodné voľby tak, aby sa mohli rozhodnúť, kto bude viesť ich krajinu.

Bratislava 2. októbra (TASR) – Šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) privítal ráznu odpoveď členských štátov Európskej únie na dianie v Bielorusku v podobe schválenia sankčného zoznamu pre osoby, ktoré sa podieľali na falšovaní volieb a násilí proti občanom. TASR o tom informoval riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Juraj Tomaga.

Zobraziť celý článok

JH: „Sankčný zoznam osôb nič nerieši ani nevyrieši a to nie je kritika, ale fakt.“

Starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa K. prepustili na slobodu

V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

Bratislava 4. októbra (TASR) – Sudca pre prípravné konanie na Okresnom súde Bratislava III prepustil v nedeľu zadržaného a obvineného starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa K. na slobodu. Starosta bude teda stíhaný na slobode. Voči rozhodnutiu súdu podal sťažnosť prokurátor. Rozhodnutie tak nie je právoplatné. Zaoberať sa ním bude v piatok (9. 10.) Krajský súd v Bratislave. Potvrdil to po prepustení samotný starosta i jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková.

Zobraziť celý článok

JH: „Do piatka stihne starosta isto poupratovať – ak má čo. Ak nemá a odvolací súd potvrdí jeho slobodu, poupratovať by bolo vhodné na prokuratúre.“

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi