HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 5.11.2018

Bratislava 5. novembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala debata ku Globálnemu paktu OSN o migrácii, ale aj návrh na odvolanie A. Danka z kresla predsedu parlamentu. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér: Slovensko nijako nemení svoju pozíciu v otázke migrácie

Vláda naďalej odmieta kvóty a povinné prerozdeľovanie migrantov, deklaroval šéf exekutívy.

Bratislava 5. novembra (TASR) – Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) ubezpečuje občanov SR, že Slovensko nijako nemení svoju pozíciu v otázke migrácie. Tvrdí, že vláda pod jeho vedením v žiadnom prípade neurobí nič, čo by mohlo akokoľvek ohroziť či oslabiť bezpečnosť a suverenitu Slovenskej republiky. Uviedol to v reakcii na výzvu hnutia Sme rodina, aby sa členovia kabinetu jasne vyjadrili ku Globálnemu paktu OSN o migrácii, nepodpísali ho a uistili občanov, že Slovensko ani touto formou neprijme žiadnych migrantov.“Vláda naďalej odmieta kvóty a povinné prerozdeľovanie migrantov,“ deklaroval šéf exekutívy. Zároveň však ostro odmietol „zneužívanie a bezdôvodné účelové strašenie občanov témou migrácie niektorými opozičnými stranami v rámci prebiehajúcej kampane ku komunálnym voľbám“.

Zobraziť celý článok

JH: „Premiér sa nemýli, keď v tejto veci vidí súvislosť s kampaňou pred komunálnymi voľbami. Zároveň je pravdepodobné, že Smer-SD bude s touto témou pracovať aj po voľbách: môže byť totiž príčinou jeho úspechu, ale aj neúspechu.“

Prezident vrátil do NR SR zákon o politických stranách

Prezident je presvedčený, že o viacerých otázkach a problémoch fungovania politických strán na Slovensku treba dôkladnejšie diskutovať.

Bratislava 31. októbra (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska nepodpísal novelu zákona o politických stranách a politických hnutiach a vrátil ju s pripomienkami poslancom Národnej rady (NR) SR na opätovné prerokovanie. Viaceré ustanovenia zákona podľa neho neprimerane a neodôvodnene zasahujú do ústavného práva občanov SR zakladať politické strany a politické hnutia a združovať sa v nich. TASR o tom informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia prezidentskej kancelárie.“Ústava SR hovorí jednoznačne. Toto právo možno obmedziť, len ak je to nevyhnutné pre bezpečnosť štátu, na ochranu verejného poriadku, predchádzanie trestným činom alebo na ochranu práv a slobôd iných. Iné dôvody ústava nepripúšťa,“ zdôraznil prezident. Podľa neho žiadne skutkové alebo právne okolnosti nenasvedčujú tomu, že obmedzenia, ktoré schválený zákon zavádza, sú odôvodnené a primerané.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak je prezident presvedčený, že je zákon v rozpore s Ústavou, je jeho povinnosťou vrátiť ho parlamentu na opätovné prerokovanie. Parlament môže jeho pripomienky akceptovať alebo ich najmenej 76. poslancami odmietnuť.“

Žiga: Post ministra financií by som odmietol, nie je to však aktuálne

Táto otázka však podľa neho nie je aktuálna.

Bratislava 4. novembra (TASR) – Ak by minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) dostal po prípadnom odchode Petra Kažimíra (Smer-SD) do Národnej banky Slovenska ponuku stať sa ministrom financií, odmietol by ju. Povedal to v diskusii TV Markíza Na telo. Táto otázka však podľa neho nie je aktuálna.“Guvernér národnej banky je pán Makúch, minister financií je pán Kažimír. Ja som minister hospodárstva, páči sa mi tam a chcel by som tam ostať do konca volebného obdobia,“ vyhlásil Žiga.

Zobraziť celý článok

JH: „Ministerský osud P. Žigu je v rukách strany Smer-SD. Tá určuje nielen to, či P. Žiga bude ministrom, ale tiež to, ktorého rezortu. K straníckemu životu patrí istá miera poslušnosti, nie slobody, pričom P. Žiga je aj funkcionárom strany.“

  1. Lajčák údajne prehodnocuje kandidatúru na prezidenta SR

Pre TASR to povedal zdroj zvnútra strany Smer-SD, ktorej predstavitelia sa o Lajčákovu kandidatúru už dlhší čas usilujú. Minister to nepotvrdil.

Bratislava 30. októbra (TASR) – Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) už nie je vo fáze tvrdého odmietania svojej kandidatúry na prezidenta SR v budúcoročných voľbách, je výrazne nalomený a začal nad tým vážne uvažovať. Pre TASR to povedal zdroj zvnútra strany Smer-SD, ktorej predstavitelia sa o Lajčákovu kandidatúru už dlhší čas usilujú. Minister to nepotvrdil.

Zobraziť celý článok

JH: „Vyjadrenia M. Lajčáka zatiaľ nepotvrdzujú, že už zmenil názor na svoju kandidatúru. Platí, že to, čo nie je dnes, môže byť zajtra. Zároveň však platí, že čím je bližšie k voľbám, tým menšie sú jeho šance na prípadný postup do druhého kola.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-pred-volbami/358893-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi