Uchádzači a kandidáti
To, čo viacerí experti a aktivistcké médiá nazývajú žolíkom prezidentky Z. Čaputovej, neexistuje aj preto, lebo ústavné kotrmelce môže robiť iba Ústavný súd, a nie aj hlava štátu.
Parlament sa budúci týždeň hotuje voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu. A nezvoliť ich, pričom taktika ako to dosiahnuť, nie je vonkoncom zložitá. Dôvod je jasný ako facka – vládnej koalícii ide o to, aby ústavného sudcu vyberal a menoval do funkcie prezident, a nie prezidentka.
Ľahkosť, s akou parlament dokáže nezvoliť ani jedného kandidáta na ústavného sudcu, je daná najmä novelou Ústavy v minulom volebnom období. Ide o tú istú novelu, ktorú predkladala a v parlamente presadila ministerka spravodlivosti M. Kolíková – vtedy podpredsedníčka strany Za ľudí, dnes podpredsedníčka strany SaS – ktorá zaviedla aj možnosť kedykoľvek odvolať členov Súdnej rady či zákaz Ústavnému súdu posudzovať súlad ústavných zákonov s Ústavou. Napríklad.
Dôležitejšie ako stranícke patálie M. Kolíkovej je iné – pôjde totiž o prvú voľbu kandidátov na sudcu Ústavného súdu, na ktorú potrebujú uchádzači na zvolenie za kandidáta súhlas minimálne 90-tich poslancov. Iba pre úplnosť – zároveň pôjde o prvého sudcu tohto súdu, ktorý po vymenovaní do funkcie bude mať mandát na 13, a nie ako doteraz na 12 rokov. Koniec jeho mandátu Ústava určila na deň 30. októbra 2037, ale iné ustanovenie tej istej novely pripúšťa, že môže byť aj dlhšie. Podobne, ako iné ustanovenie tejto novely Ústavy hovorí, že funkčné obdobie sudcu je 12 rokov. Alebo aj nie, keďže po nich môže zostať vo funkcii až do zloženia sľubu nového sudcu.
To nie je guláš, ale novela Ústavy z dielne bývalej vládnej koalície, vedenej premiérom I. Matovičom. Ale ani to nie je v tejto chvíli podstatné – podstatné je, že uchádzači potrebujú na zvolenie za kandidáta v prvej a opakovanej voľbe súhlas najmenej 90-tich poslancov, ale v druhej až x-tej už menej. Konkrétne najmenej 76 poslancov. Nie, o žiadnu diskrimináciu nejde, Ústava totiž diskrimináciu nepovoľuje ani nedovoľuje.
V tejto súvislosti je ešte zaujímavé aj ustanovenie: