Týždeň v skratke
To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.
Bratislava 7. októbra 2024 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala hlavne konsolidácia, ktorej prvou obeťou sa stala ministerka zdravotníctva. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.
Prezident: Karpatsko-duklianska operácia je príkladom hrdosti
Prezident SR Peter Pellegrini to uviedol v príhovore k 80. výročiu Karpatsko-duklianskej operácie.
Vyšný Komárnik 6. októbra (TASR) – Karpatsko-duklianska operácia je príkladom neoblomnej národnej hrdosti a odhodlania v boji proti nacistickému útlaku. Prezident SR Peter Pellegrini to uviedol v príhovore k 80. výročiu Karpatsko-duklianskej operácie.
JH: „Je súčasťou politickej práce, aby najmä pri okrúhlych výročiach politici predniesli prejav. A prezident P. Pellegrini ho spolu s ďalšími politikmi aj predniesol.“
VIDEO: MINISTERKA ZDRAVOTNÍCTVA Z. DOLINKOVÁ PODÁVA DEMISIU
Kritizovala okrem iného aj schválenie konsolidačných opatrení v parlamente.
Bratislava 4. októbra (TASR) – Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) podáva demisiu. Prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu ju plánuje odovzdať v krátkom čase. Dolinková necíti podporu pre presadzovanie svojich cieľov a opatrení na zlepšenie zdravotníctva. Informovala o tom na piatkovej tlačovej konferencii. Kritizovala okrem iného aj schválenie konsolidačných opatrení v parlamente.
JH: „Ministerka Z. Dolinková je prvou obeťou konsolidácie, dokonca sa dá povedať, že bola ako prvá skonsolidovaná – Švejk by povedal, že tak nám začala konsolidácia. Ale inak je to sympatický krok – ak naozaj bojovala a prehrala, odchod z funkcie jej slúži ku cti.“
VIDEO: Poslanci definitívne schválili balík konsolidačných opatrení
Vzhľadom na viaceré novelizácie zákonov nadobudnú rôzne časti konsolidačného balíka účinnosť postupne, prvé z nich od novembra tohto roka.
Bratislava 3. októbra (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili balík opatrení na konsolidáciu verejných financií v budúcom roku. Jeho súčasťou je napríklad zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) z 20 % na 23 %, pokles jej zníženej sadzby z 10 % na 5 %, ale aj zavedenie novej 19 % sadzby na niektoré položky. Zvýši sa aj daň z príjmu právnických osôb od určitej výšky príjmu firiem. Upraví sa takisto nárok na daňový bonus na dieťa či tzv. rodičovský dôchodok.
JH: „Konsolidačný balvan je schválený, ale na čo má byť vybratých zhruba pol miliardy eur, visí stále vo vzduchu. Takže nevedno ani na čo budú použité, faktom však stále zostáva, že sa dalo konsolidovať aj inak a lepšie. Samozrejme, ako pre koho.“
SaS vyzvala prezidenta, aby konsolidačný balík vetoval
Po schválení konsolidačných opatrení v Národnej rade (NR) SR to povedal predseda SaS Branislav Gröhling s tým, že zvažujú podanie na Ústavný súd SR.
Bratislava 3.októbra (TASR) – Opozičná SaS vyzvala prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby si stál za svojimi predvolebnými sľubmi a konsolidačný balík vetoval. Po schválení konsolidačných opatrení v Národnej rade (NR) SR to povedal predseda SaS Branislav Gröhling s tým, že zvažujú podanie na Ústavný súd SR.
JH: „P. Pellegrini nie je v politike nováčik a dobre vie, že aj keby konsolidačný balvan vetoval, veto by poslanci prelomili, keďže za konsolidáciu hlasovala celá vládna koalícia. A ísť vopred do prehratého zápasu, nie je vôbec prezieravé.“
Do poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska vstupuje V. Tankó
V PS má Tankó spolupracovať v témach, ako je boj proti chudobe, rasizmu, rozvoj mládeže, ako aj športu.
Bratislava 3. októbra (TASR) – Do poslaneckého klubu opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) vstupuje Viliam Tankó. Oznámil to na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda PS Michal Šimečka spolu s Tankóom. Klub PS bude mať po novom 33 členov. Tankó bol zvolený do Národnej rady (NR) SR za hnutie Slovensko. Z poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ odišiel koncom augusta. Odvtedy pôsobil ako nezaradený poslanec.
JH: „To je možno zaujímavé pre neho, ale nie aj pre spoločnosť – zaujímavé by bolo, ak by do PS prechádzali poslanci vládni, a nie mimovládni. Lebo takto sa situácia v parlamente nijako nemení, počty zostávajú stále rovnaké.“