Týždeň v skratke
To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.
Bratislava 20. mája 2025 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala hlavne nedohoda na pandemickej dohode, keď iný názor prezentoval prezident a iný premiér. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.
Prezident: Je nezodpovedné odmietnuť spoluprácu so štátmi cez pandémiu
Premiér Robert Fico (Smer-SD) cez víkend informoval, že podľa rozhodnutia vlády nemá delegácia SR na zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia podporiť pandemickú dohodu.
Bratislava 19. mája (TASR) – Prezident SR Peter Pellegrini považuje za nezodpovedné dobrovoľne si obmedziť prístup k najnovším vedeckým informáciám a zamedziť si možnosť aktívnej spolupráce s vyspelými krajinami v prípade budúcej pandémie. Uviedol to v reakcii na postoj SR nepodporiť tzv. pandemickú dohodu. TASR o tom informovali z odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR. Slovensko si podľa neho zatvára cestu k lepšej ochrane zdravia slovenských občanov. Dohodu Pellegrini nepovažuje za nástroj na obmedzovanie slovenskej suverenity.
JH:“ Faktom je, že Slovensko sa na dohode nedohodlo. Vnútri ani vonku. Mimochodom, nie je hanba, že odmietlo pandemickú dohodu, to je prvý reálny krok na medzinárodnej scéne vedúci k jeho izolácii. Samozrejme, suverénny.“
Raši: Nastolenie pokoja je výzvou pre celú politickú scénu
Šéf parlamentu si myslí, že nastoliť pokoj je výzva pre celú politickú scénu.
Bratislava 15. mája (TASR) – Atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ukázal, kam až môže zájsť nenávisť. Uviedol to predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) na sociálnej sieti. Volá preto po pokoji, rešpekte a dialógu. Mieni, že nastolenie pokoja je výzvou pre celú politickú scénu.
JH: „Sú to iba slová.“
Premiér chce o transakčnej dani hovoriť koncom týždňa
Zdôraznil, že zodpovednosť za konsolidáciu treba rozložiť na všetkých.
Bratislava 18. mája (TASR) – O téme transakčnej dane by sa mali koaliční lídri rozprávať na koaličnej rade, ktorú plánuje premiér Robert Fico (Smer-SD) zvolať koncom nasledujúceho týždňa. Naďalej hovorí o jej nevyhnutnosti, ale bude diskutovať o návrhu z dielne SNS. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Fico by rád znížil okruh tých, ktorí musia daň platiť, no len v prípade, ak sa nájde náhrada za výpadok peňazí do rozpočtu. Zopakoval tiež, že Slovensko nepodporí tzv. pandemickú zmluvu v takej podobe, ako je predložená. Upozornil, že návrhy Slovenska na úpravy neboli akceptované.
JH: „Najskôr je potrebné vedieť, koľko peňazí v rámci transakčnej dane dodali do rozpočtu živnostníci a malé firmy a až potom sa dá hľadať za nich náhrada. Ak ide naozaj iba o 200 miliónov eur, potom to pôjde aj ľavou zadnou.“
Janckulík:K dohode KDH a koalície na obsahu novely ústavy ešte nedošlo
Vládna novela ústavy prešla do druhého čítania 9. apríla. Podľa návrhu sa majú do najvyššieho zákona štátu zakotviť dve pohlavia – muž a žena.
Bratislava 17. mája (TASR) – O definitívnej podobe vládnej novely Ústavy SR týkajúcej sa najmä kultúrno-etických otázok by sa malo diskutovať až počas nadchádzajúcej schôdze Národnej rady (NR) SR. Pre TASR to uviedol predseda poslaneckého klubu KDH Igor Janckulík. Schôdza sa začne 27. mája. Janckulík povedal, že s koaličnými poslancami zatiaľ dohody o obsahu nepadli, doteraz šlo totiž podľa neho len o neformálne stretnutia.
JH: „Treba dúfať, že k dohode na predloženej novele Ústavy ani nedôjde, bude však záležať na rozhodnutí poslancov – každého jedného.“
PS chce ísť do volieb samostatne, spájanie s inými stranami neplánuje
Šimečka zároveň kritizoval súčasnú vládu, myslí si, že premiér Robert Fico (Smer-SD) už nie je spôsobilý vládnuť.
Bratislava 18. mája (TASR) – Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce ísť do parlamentných volieb samostatne a neplánuje sa spájať s inými stranami. Avizoval to líder hnutia a poslanec Národnej rady SR Michal Šimečka v nedeľnej relácii Politika 24 na Joj 24. Zároveň mieni, že treba zabezpečiť, aby neprepadli hlasy opozičných voličov. Nie je to však podľa neho otázka na PS, ale je to zodpovednosťou strán, ktoré majú v prieskumoch percentá okolo hranice zvoliteľnosti.
JH: „Je to tak – každá strana si volí vlastný osud. Samozrejme, existuje aj niečo, čo možno nazvať záujmom krajiny, ale to straníkom nevysvetlíte. Poradie hodnôt majú iné ako občania.“
Hnutie Slovensko navrhuje znížiť vekovú hranicu pre účasť vo voľbách
Právo voliť chcú priznať osobám od 16 rokov.
Bratislava 13. mája (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ navrhujú znížiť vekovú hranicu pre účasť vo voľbách. Právo voliť chcú priznať osobám od 16 rokov. Týkať by sa to malo parlamentných aj prezidentských volieb, volieb do europarlamentu, volieb do orgánov samosprávnych krajov, volieb do orgánov obcí, ľudového hlasovania o odvolaní hlavy štátu i referenda. Zmenu plánujú presadiť novelou zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú predložili do parlamentu.
JH: „Dá sa staviť na to, že s týmto návrhom neprejdú.“
SaS navrhuje, aby mohli volebnú kampaň viesť aj tzv. tretie strany
Návrhom reaguje SaS na problémy, ktoré vznikli po vypustení inštitútu tretích strán zo zákona v roku 2019.
Bratislava 17. mája (TASR) – Opozičná SaS navrhla, aby sa mohli do zákona vrátiť tzv. tretie strany ako subjekty, ktoré môžu za stanovených podmienok viesť volebnú kampaň. Poslanci Národnej rady (NR) SR za SaS to chcú presadiť cez novelu zákona o volebnej kampani, ktorú predložili do parlamentu.
JH: „Keď môže I. Matovič, prečo by nemohol B. Gröhling? Čo je horší? Ale ani z tohto obláčika nezaprší, takéto návrhy dávajú iba preto, aby aspoň nejaké dali, keďže iné nevymysleli.“