HORE

Aj keď netreba, SaS zaberie

Uverejnené dňa 14.9.2018

Už niekoľko mesiacov trvá verejná dišputa o voľbe ústavných sudcov, ktoré zmení Ústavný súd na nepoznanie. Parlament má voliť a zvoliť 18 kandidátov, z ktorých by potom mal prezident vymenovať 9 nových ústavných sudcov. Následne ich inštalovať do funkcie a to na dlhých 12 rokov.

O významnosti Ústavného súdu netreba vôbec pochybovať. V krátkosti, ide o jedno z mocenských centier, ktorého rozhodnutia sú na Slovensku nezvrátiteľné a zmeniť ich dokážu iba medzinárodné súdy. Aj to iba v niektorých prípadoch. Preto tiež ide o jeden z najhlavnejších a najdôležitejších úkonov, ktoré má urobiť parlament v tomto volebnom období, teda počas štyroch rokov. Zmenu Ústavy totiž nemožno porovnávať so žiadnou zmenou iného zákona: napokon, reči o jej dôležitosti, potrebe úcty a rešpektu k nej, vyslovené ústavmi politikov pri príležitosti výročia jej schválenia spred dvoch týždňov, sú ešte v čerstvej pamäti.

Ministerstvo spravodlivosti pripravilo v tejto súvislosti návrh zmien, ktorými tne rovno do Ústavy. Prezident A. Kiska  ich opakovane označil za nedostatočné a mimovládne strany verejne prezentovali podobné nesúhlasné názory. Prinajmenej rozpaky sú však tak pri prezidentovi, ako aj SaS, ktorá sa pasuje za lídra mimovládnych strán, úplne namieste.

Prezident A. Kiska stále tvrdí: „Od nástupu do funkcie  prezidenta opakujem, že na Ústavnom súde potrebujeme kvalitných a čestných sudcov a sudkyne… Je dôležité, aby na ňom pôsobili a rozhodovali výnimočne kvalifikovaní, morálne spôsobilí, ale tiež úplne nezávislí sudcovia a sudkyne“. Zrejme preto z viacerých kandidátov uprednostnil a vymenoval za ústavných sudcov J. Laššákovú a M. Mamojku, dlhoročných  politikov Smeru-SD a v prípade J. Laššákovej aj straníckej funkcionárky. Z tohto uhla pohľadu to vyzerá, že zmeny nie sú potrebné – takých kandidátov je vládna koalícia schopná dodať prezidentovi ako maku.

Prípad SaS je podobný, keďže sa podobne spolčila so Smerom-SD, Mostom.Híd a SNS. Nevedno síce prečo, ale je to fakt:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi