HORE

Ako za Mečiara

Uverejnené dňa 20.1.2022

Pripojenie interpretačného vyhlásenia – teda ako treba Dohodu čítať, keďže to v nej napísané nie je – poukazuje totiž aj na isté nedostatky vládou už odobreného textu Dohody.

 

Prezidentka Z. Čaputová oznámila verdikt vo veci „Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických“. Rozhodla sa, že k Dohode pridá vlastné interpretačné vyhlásenie, ktoré bude znamenať, ako si slovenská strana pasáže Dohody vysvetľuje. Zároveň oznámila, že nevidí dôvod na to, aby požiadala ústavný súd o posúdenie Dohody s ústavou. Inými slovami, podľa hlavy štátu Dohoda v súlade s ústavou je.

Na analýzu vyhlásenia hlavy štátu je priskoro – zásadné je to, že ako prezidentka rozhodla, tak aj bude, keďže má právomoc rozhodnúť. Či to pôjde tak ľahko ako si prezidentka Z. Čaputová predstavuje alebo aj s istými ťažkosťami, sa ešte len uvidí. Snaží stáť uprostred zákopovej vojny, čo okrem iného znamená aj to, že sa ľahko môže stať terčom nielen z jednej strany – čo už je – ale aj z druhej.

Pripojenie interpretačného vyhlásenia – teda ako treba Dohodu čítať, keďže to v nej napísané nie je – poukazuje totiž aj na isté nedostatky vládou už odobreného textu Dohody. Alebo jej pokarhanie. O tom, že ide o významný krok, netreba pochybovať, zostáva čakať, či k rovnakému kroku – ako bude čítať Dohodu USA – pristúpi aj druhá strana. To už záleží od diplomacie, vyjednávaní a ďalších zákulisných dohôd.

Ak bude Dohoda podpísaná, do hry ešte stále môže vstúpiť parlament. Presne tak, ako tomu bolo pred štvrťstoročím, keď pridal vlastnú interpretačnú doložku k Zmluve o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou, ktorú podpísali V. Mečiar a G. Horn. Mimochodom, bol to jeden z mála dobrých krokov, ktoré V. Mečiar vo funkcii premiéra urobil – a to aj napriek tomu, že počas jeho vlády sa Zmluva veľmi neplnila.

Parlament vtedy vydal dokonca až dve interpretačné vyhlásenia. Aby bolo každému jasné, čo chce a o čo mu ide. Dôležité bolo v skutočnosti iba jedno, keďže sa stalo súčasťou vydania súhlasu parlamentu s ratifikáciou:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Prezidentkina reč

Hlave štátu možno v súvislosti s jej vyhlásením vytknúť iba jedno.

8. decembra 2023
Fakty a argumenty

Netradičné

Nejde teda o žiadne slovenské špecifikum, ale…

5. decembra 2023
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Latka je zakopaná.

4. decembra 2023
Kaviareň

O sile prezidentky

a odídení šéfa ÚRSO

2. decembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi