HORE

Americká dilema

Uverejnené dňa 15.1.2021

Budúci týždeň má nastúpiť do úradu v poradí 46. prezident USA J. Biden. V mimoriadne komplikovanej či vyhrotenej politickej situácii.

Predpovedať sa v tejto súvislosti nedá alebo aspoň neoplatí nič. Faktom je, že aktuálne zábery z Kapitolu, ktorý nedávno prežil útok podporovateľov súčasného prezidenta D. Trumpa, sú nielen neobvyklé, ale hlavne veľavravné – medzi nimi najmä pohľad na oddychujúcich príslušníkov Národnej gardy povolaných na ochranu a obranu tohto chrámu americkej demokracie.

Z politického uhla pohľadu je rovnako dôležité vznesenie ústavnej obžaloby voči úradujúcemu prezidentovi, ktorý už schválila Snemovňa a čaká sa iba na to, kedy návrh posunie do Senátu a kedy o ňom začne Senát rokovať. Prirodzene – a nech sa už obžaloba skončí akokoľvek – nič to nemení ani nezmení na historickom prvenstve D. Trumpa, ktorý je prvým prezidentom obžalovaným dva razy počas jedného volebného obdobia. Dá sa povedať, že Amerika pritom ústavnými žalobami zbytočne neplytvá.

Práve výsledok ukončenia tej súčasnej voči D. Trumpovi však môže poriadne a nadlho zamiešať politické karty. Ide v nej totiž o jeho politickú budúcnosť: a) ak bude odsúdený – nie v trestnom zmysle –  jeho politická kariéra sa skončí. Ak po b) nebude, môže v nej pokračovať.

Z pohľadu zvonka je situácia aj odpoveď jednoduchá: po a) by bolo správne. A to nielen pre Ameriku, ale tiež pre republikánsku stranu. Ak zostane D. Trump politicky činný, dokáže ju prinajmenej rozčesnúť a ak sa mu vzpierať, zrejme aj poslať na dlhšie obdobie do minulosti vybudovaním novej značky. Podpora D. Trumpa v spoločnosti bola výnimočná vo voľbách a zostáva aj po voľbách, keďže zhruba jej polovica neuverila ani súdom, ktoré o volebných sťažnostiach rozhodovali, ale uverila jeho rečiam o podvodoch a ukradnutom volebnom víťazstve. To je pre krajinu viac ako iba nebezpečné a ak sa k tomu pripočítajú ďalšie fakty hovoriace jasnou rečou o politicko-osobnostnom rozmere D. Trumpa, potom sa kríza demokracie v USA tak rýchlo neskončí, ale skôr prepukne väčšou silou. Na obranu možno iba konštatovať, že nie je ani zďaleka jediným politikom demokratického štátu, ktorého moc opantala viac ako on ju.

Na to poukazuje aj viacero prvenstiev:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi