HORE

Áno či nie?

Uverejnené dňa 25.7.2023

Očakávať od volebných debát niečo užitočné sa neoplatí aj preto, lebo v nich nič užitočné ani neodznie.

 

Hodnotiť výsledky prieskumov verejnej mienky, ktoré sa týkajú volebných preferencií býva ošemetné. Napokon, neplatia už v deň ich zverejnenia, nehovoriac o tom, že existuje podstatný rozdiel či volič, držiac v rukách pohár minerálky odpovedá na hypotetickú otázku alebo už stojí osamotený za plentou a v rukách má hlasovacie lístky.

Napriek tomu sú pri dlhodobom pozorovaní uvedených výsledkov jasnejšie aspoň trendy. Dá sa odhadnúť, ktoré strany v parlamente budú, ktoré nebudú a ktoré byť môžu, ale tiež nemusia, keďže sa krútia okolo hranice potrebnej na vstup do parlamentu ako ventilátor. Ostatným tým brnkajú na nervy, lebo kým vypočítať víťaza volieb sa zrejme dá, budúcu vládnu koalíciu možno iba hádať. Ak sa nič zásadné do volieb nestane a nezmení, o jej podobe rozhodnú práve subjekty, ktoré dnes vstup do parlamentu nemajú istý. A že je ich je viac ako dosť, tak o tom niet žiadnych pochybností.

Tá časť verejnosti aj politického spektra, ktorá pred odovzdaním kandidátnych listín vyzývala dotknuté strany na spájanie sa, ich dnes zase vyzýva na odstúpenie od volieb. Je to opäť predčasné – subjekty, ktoré kvôli účasti na voľbách museli zaplatiť bezmála 20 tisíc eur, sa ich predsa nebudú vzdávať len tak a už vôbec nie preto, lebo si to niekto alebo hocikto želá. Tak to naozaj nefunguje. A hoci viaceré z nich vedia, že volebný prah neprekonajú, lebo ho prekonať nemôžu, príležitosť akú voľby predstavujú si nenechajú ujsť.

Tou príležitosťou je pre nich najmä zaručená prezentácia v médiách, v ktorých by si inak – ľudovo povedané – ani len neškrtli a ich existencia nebola ani len spomenutá. Je to pre ne jednoducho príležitosť, ktorá sa vyskytne raz za štyri roky, hoci tentoraz sa vyskytla o čosi skôr. Uvedené automaticky neznamená, že niektoré sa napokon účasti na voľbách nevzdajú – záleží aj od ponuky – ale isto nie pred volebnými debatami. To by musela byť ponuka vskutku kráľovská, ale aj tak je pre obe strany výhodnejšie, keď vzdanie sa kandidatúry v prospech inej strany odznie v priamom prenose ako obyčajným oznámením.

Prirodzene:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Pred voľbami

Toto je týždeň prekvapení, ktoré vyvrcholia v nedeľu oficiálnym oznámením výsledkov volieb.

27. septembra 2023
Fakty a argumenty

O voľbách

a občanoch II. kategórie

26. septembra 2023
Fakty a argumenty

O voľbách

a občanoch II. kategórie

Fakty a argumenty

Operácia Žilinka

Aj v tomto politickom spore je Ústava opäť nevinne.

21. septembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi