HORE

Bez premiéra

Uverejnené dňa 2.7.2021

Ani zákonodarca nemôže mirnix-dirnix určovať a to ani „skrz“ zákon, kto má mať v tejto súvislosti viac slobody a kto už menej

Len čo vytiahol predseda vlády E. Heger päty zo Slovenska – rokovanie v Poľsku – ministri mali hody. Viaceré schválené materiály z rokovania vlády však opäť prinášajú viac otáznikov ako odpovedí.

Týka sa to hlavne ministra zdravotníctva, ktorého rezort je stále pod drobnohľadom vzhľadom na relatívne nízku zaočkovanosť obyvateľstva. Minister V. Lengvarský sa ju rozhodol riešiť podobným spôsobom ako riešil jeho predchodca vo funkcii testovanie – nie osvetou, ale násilím.

Keďže ani podvečer ešte nebolo známe uznesenie k azda najdôležitejšieho materiálu, ktorý vláde predkladal – Návrh aktualizácie cestovného semaforu – nie je známe, aké presné obmedzenia a dni, od ktorých budú platiť čakajú tých, ktorí pricestujú na Slovensko. Či už domácich, ktorí vycestovali za jeho hranice z akýchkoľvek dôvodov alebo cudzincov. Až tak veľmi to však neprekáža, keďže skutočne dôležitá bude až vyhláška Úradu verejného zdravotníctva.

Isté je iné, čo však vyplýva z ďalších materiálov ministra zdravotníctva, ktoré vláda schválila bez pripomienok – že hlavným a jediným zámerom je masívne zvýhodňovanie zaočkovaných ľudí. To by bolo v poriadku, keby zároveň nešlo o rovnako masívne znevýhodňovanie ľudí nezaočkovaných. Bez ohľadu na to, z akých dôvodov sa zatiaľ očkovať nedali – teda či už zo zdravotných dôvodov alebo osobných alebo iných.

Príkladom môže byť nová právomoc, ktorú vláda navrhuje dať Úradu verejného zdravotníctva novelou zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. V skrátenom legislatívnom konaní, hoci k zrýchlenému režimu ani v tomto prípade neexistuje žiadny zákonný dôvod. J. Mikas a jeho podriadení majú dostať okrem iného právomoc nariadiť aj „dočasné podmieňovanie vstupu do prevádzkových priestorov zariadení, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu osôb a vstupu na hromadné podujatia preukázaním sa vstupujúcich osôb potvrdením o absolvovaní očkovania proti ochoreniu COVID-19, alebo potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo potvrdením o negatívnom výsledku testu na ochorenie COVID-19“.

Nie je to dobrý návrh:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi