HORE

Búrka v parlamente

Uverejnené dňa 23.2.2021

Parlament má zajtra na žiadosť vlády rokovať okrem iného aj o predlžení núdzového stavu. Vláda ho opätovne predĺžila s tým, že núdzový stav je naďalej potrebný z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb a to v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie ochorenia COVID-19. A parlament podľa schválených pravidiel musí predĺženie odobriť, v opačnom prípade núdzový stav ihneď po hlasovaní poslancov zanikne. A zároveň s ním aj množstvo opatrení, ktoré vydal vyhláškou hlavný hygienik. V prípade, ak parlament hlasovanie odloží alebo nestihne hlasovať o návrhu vlády do 27. februára, núdzový stav sa skončí priamo zo zákona.

Ako obvykle, situácia má vecné aj politické súvislosti. Z hľadiska vecného je zvláštne, že práve teraz sa začali viacerí poslanci koaličných strán istým spôsobom proti predĺženiu núdzového stavu búriť. Niektorí si kladú podmienky, iní ani tie nie a verejne vyhlasujú, že takto to ďalej nejde.

Je faktom, že to takto ďalej nejde a je potrebné to zastaviť. Presnejšie, zastaviť situáciu, keď každý deň prepisuje rekordy v počtoch zosnulých, pacientov v nemocniciach aj tých, ktorí sa do nej nedostanú. Alebo ich personál nevyberie. Slovensko je Bergamo z minulého roka, keď začínajú kolabovať nielen nemocnice, ale aj pohrebné ústavy, keď musia byť pristavované dodatočné mraziarenské boxy, keď výrobcovia truhiel avizujú ich nedostatok a krematóriá –podobne ako vláda – taktiež stav núdze. A krajina sa stáva čoraz viac a už aj oficiálne – aktivovaním mechanizmov civilnej ochrany EÚ – odkázaná na pomoc zo zahraničia, keďže jej zdravotníci v nemocniciach sú vyčerpaní, zničení a frustrovaní.

V čase, kedy aktuálne čísla – hoci aj keď neveľmi presné – sú viac ako len hrozivé, hovoriť o akýchsi podmienkach pri predlžovaní núdzového stavu zo strany poslancov je nielen alibistické a nesprávne. Aj preto, lebo parlament predsa už raz schválil predlženie núdzového stavu a to za podstatne lepšej situácie, aká je dnes. A aj aká bude zajtra, keď budú návrh vlády schvaľovať, či pozajtra a zrejme aj o týždeň. Isteže, nemusí sa im vôbec páčiť, keď im vláda návrh iba podhodí s tým, aby ho odobrili, ale tak si to predsa schválili zákonom sami, že budú predlžovanie núdzového stavu schvaľovať, až keď je predĺženie zavedené, a nie pred tým, ako má byť zavedené.

Inými slovami:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Kocky sú vrhnuté

Preto sú dané zákony, aby silnejší nemohol všetko.

21. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Za neslušné Slovensko.

19. februára 2024
Kaviareň

Ústavný súd nie je Ježiško

a studená vojna silnie

17. februára 2024
Fakty a argumenty

Rozhodnuté, podpísané

Nič z uvedeného nemožno vykladať tak, že novela Trestného zákona je fajn, že je dobrá a pre spoločnosť potrebná a výhodná. Lebo nie je.

16. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi