HORE

Čakanie na riaditeľa

Uverejnené dňa 19.4.2024

Hlava štátu má právo rozhodnúť tak alebo onak, rozhodnúť je však povinná.

 

Uplynuli už viac ako dva mesiace od dodania návrhu vlády na vymenovanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby do prezidentského paláca. Čo je dostatočný čas na to, aby sa ním prezidentka Z. Čaputová, ktorá má ústavnú povinnosť sa ním zaoberať a rozhodnúť, tak aj urobila. Nestalo sa.

Či sa tak stane, kým bude Z. Čaputová vo funkcii hlavy štátu, zostáva stále otázne. Pred dvomi mesiacmi avizovala, že má iné priority ako zabezpečiť riadne fungovanie tajnej služby a z jej aktivít v posledných dňoch vidno, že ich naozaj aj má. Podstatné však je, že ani tajná služba nedokáže riadne fungovať bez riadneho vedenia – čo je zrejme aj jediné, čo v tejto súvislosti nie je tajné. Všetko ostatné, vrátane zmien v Štatúte SIS, na základe ktorých sa stal P. Gašpar námestníkom riaditeľa tajnej služby s právomocami riaditeľa, už totiž tajné je.

Je nepochybné, že ak o návrhu vlády na vymenovanie P. Gašpara do funkcie riaditeľa SIS nerozhodne prezidentka Z. Čaputová, rozhodne o ňom jej nástupca v paláci. Ak by však návrh odmietla, musela by vláda po prerokovaní predložiť nový. Prirodzene, iba za predpokladu ak by prezidentka chcela, aby tajná služba fungovala riadne, teda pod velením riaditeľa, a nie iba jeho povereníka.

Aj podľa jedného z rozhodnutí Ústavného súdu má funkcia riaditeľa tajnej služby „rýdzo politický charakter“. Čo znamená, že aj rozhodovanie o jej riaditeľovi môže byť „rýdzo politické,“ obzvlášť, keď nejde o ústavnú inštitúciu, podobne, ako ústavnou inštitúciou nebol napríklad Úrad špeciálnej prokuratúry. Inými slovami, hlava štátu má právo rozhodnúť tak alebo onak, rozhodnúť je však povinná. Aj to povedal Ústavný súd. Opakovane.

Faktom zostáva:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi