HORE

Čas volieb

Uverejnené dňa 3.5.2024

Aj v politike sa dá snívať, súdržnosť vládnych strán, je však omnoho vyššia ako súdržnosť strán mimovládnych.

 

Aktuálne dianie v parlamente, v ktorom prichádza k nedorozumeniu vo vnútri vládnych ako aj mimovládnych strán, má iba jednu príčinu – nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu. Budú o mesiac, čo je zároveň aj najvyšší čas na spustenie ozajstnej kampane, ak v nich chcú a majú byť kandidujúce subjekty úspešné. Teda získať najmenej päť percentnú podporu voličov, čo je základný predpoklad, aby sa strana či koalícia vôbec dostali do počítania a prepočítavania mandátov.

Nebude to ľahké. Nielen kvôli doteraz vždy najnižšej  účasti voličov na Slovensku v eurovoľbách, ale aj kvôli celkovému vnímaniu dôležitosti týchto volieb, ku ktorým tentoraz zrejme pribudne aj tzv. voličská únava. Nedávno boli prezidentské voľby, pred nimi voľby parlamentné a obe sa vyznačovali vyššou účasťou voličov ako obvykle. Isto, nedá sa vylúčiť, že voliči konečne prišli na chuť voľbám a začali sa na nich vo väčšej miere aj zúčastňovať, čo by bolo iba fajn. Aj preto, lebo stále platí, že ak nevládne ľud, vládne niekto iný.

Tak parlamentné ako aj prezidentské voľby mali jasných rivalov. V tých prvých to bol súboj Smer-SD vs. Progresívne Slovensko. V druhých – ktoré mali byť vzhľadom na krátkosť času od parlamentných volieb aj akými reparátom – to boli P. Pellegrini vs. I. Korčok. V súvislosti s eurovoľbami to zatiaľ nevidieť, aj vzhľadom na povolebné sformovanie sa strán do vládnej a mimovládnej pozície. Lenže v takýchto blokoch sa kandidovať nedá, aj v európskych voľbách kandidujú politické strany, hoci medzi nimi je aj jedna koalícia. Strany sa tak potrebujú vzájomne vymedziť nielen po osi vládnej a mimovládnej, ale tiež ich v ich rámci.

Čo je aj jeden z hlavných dôvodov odkladania hlasovania o zákonoch či personálnych otázkach, ktoré boli vo vládnej koalícii dohodnuté a už dohodnuté nie sú. Napríklad. Na druhej strane zase vidno rozpad koalície mimovládnej, kedy verejné protesty organizuje už iba jedna z nich, bez účasti ďalších. Tiež iba napríklad. A je to iba vonkajšok – vo vnútri parlamentu sú obidve koalície – vládna aj mimovládna – rozdelenejšie a oddelenejšie omnoho viac, ako sa na verejnosti tvária. Dá sa to prečítať z návrhov zákonov jednotlivých strán, diskusií aj samotných hlasovaní.

Je prirodzené:



Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Občania dospeli, straníci nie

Premiér R. Fico sa nemusí obávať politiky mimovládnych strán, ale koaličných partnerov.

24. januára 2025
Fakty a argumenty

Na rade je prezident

Ak prezident nevystúpi, bude to znamenať, že hrozba destabilizácie či prevratu je neveľká alebo žiadna.

22. januára 2025
Fakty a argumenty

Smutná správa

Na tragickej udalosti je zarážajúce, s akou ľahkosťou sa k nej vyjadrujú politici.

17. januára 2025
Fakty a argumenty

Vláda upadá, nie padá

Rozdiel medzi opozíciou a mimovládnym stranami je stále značný.

15. januára 2025
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi