HORE

Ďalšia vláda A. Babiša

Uverejnené dňa 27.6.2018

Česká republika má oddnes oficiálne vymenovanú ďalšiu – v poradí druhú – vládu pod vedením Andreja Babiša v jednom volebnom období. Osem mesiacov po voľbách a päť mesiacov od nevyslovenia dôvery jeho prvej vláde, ktorá tak doteraz vládla bez dôvery a kontroly parlamentu. Mala však dôveru prezidenta Miloša Zemana.

Prezident zohral v zostavovaní prvej aj druhej vlády Andreja Babiša v jednom volebnom období skutočne kľúčovú úlohu. Vyvinul pritom aj značnú ústavnú kreativitu, okolo ktorej bolo, je a bude ešte veľa rečí, ale to, či pritom aj porušil Ústavu ČR, zostane zrejme neznáme. Inými slovami, zostane to medzi Milošom Zemanom a Andrejom Babišom.

V krátkosti: po prvé ide o to, či premiér vôbec predložil prezidentovi návrh na vymenovanie M. Pocheho, kandidáta ČSSD, do funkcie ministra zahraničných vecí. Ak nie, nie je o čom hovoriť. Ak áno – ako to tvrdí premiér – je to naopak a je o čom hovoriť, konkrétne, o právomociach prezidenta republiky. Po druhé, aj keď sa o tom bude hovoriť, zostane to iba v rovine dohadov, pretože o kompetenciách a ich uplatňovaní prezidentom môže relevantne rozhodnúť iba Ústavný súd. A ten môže v tomto prípade rozhodnúť iba na návrh premiéra, ktorý ale návrh nepodá, pretože to jednoducho nie je v jeho záujme a nič by ním nezískal. Po tretie a iba pre úplnosť:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Ťah strelcom

Ako prezidentka Z. Čaputová nepodpísala to, čo podpísať chcela, ale podpísala to, čo podpísať nechcela.

23. februára 2024
Fakty a argumenty

Kocky sú vrhnuté

Preto sú dané zákony, aby silnejší nemohol všetko.

21. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi