HORE

Danko vs. Matovič

Uverejnené dňa 29.5.2018

Predsedom SNS A. Dankom dávno avizovaná novela zákona o politických stranách a hnutiach už uzrela svetlo sveta a putuje na júnové rokovanie parlamentu. Po prvom čítaní z nej nemusí mať nikto veľké obavy, či to tak bude aj po analýze návrhu, prípadne po jeho schválení, však zostáva otázne.

V novele je veľa hlušiny, zbytočných záležitostí, bez ktorých sa Slovensko doteraz obišlo a nebyť kreativity navrhovateľov, bolo by to tak bez väčších škôd naďalej. Faktom tiež je, že v novele je viacero vecí, ktoré možno označiť za úplné novinky, napríklad, že politické strany a hnutia budú vo vnútri vyzerať, ako by ich jedna mater mala – budú jednoducho zglajchšaltované. Štát im nadiktuje, aké orgány majú mať a pridá k tomu aj to, koľko členov tieto orgány mať musia.

Je nepochybné, že prípravu novely vyprovokovalo politické hnutie vedené Igorom Matovičom, ktorého OĽaNO síce nefunguje ako obvyklý politický subjekt, ale skôr ako politická firma. Jej najväčším hriechom je, že je politicky úspešná, keďže bez väčších problémov prekračuje parlamentný prah: keby úspešná nebola, zrejme by neboli ani takéto zmeny v novele zákona. A. Danko síce tvrdí, že novela nie je namierená proti nikomu, ale je verejným tajomstvom, že to tak celkom nie je.

Aj preto, lebo je namierená napríklad voči politickým špekulantom, čo treba oceniť. Aspoň v predvolebnom čase sa totiž snaží zamedziť „kupovaniu“ strán za účelom vstupu do parlamentných volieb. Ide o dlhodobý a doteraz značne podceňovaný problém, na ktorý poukazoval naozaj iba málokto – výsledkom jeho neriešenia sú však aj dve dnešné parlamentné strany Kotleba-ĽSNS a Sme rodina-Boris Kollár. Ani jedna z nich nevznikla na základe požiadavky a podpisov najmenej 10 tisíc ľudí, obe vznikli premenovaním iných strán, založených celkom inými ľuďmi a s celkom iným politickým programom. V prípade Borisa Kollára sa tak stalo až na opakovaný druhý pokus, keďže prevzatie strany Náš kraj mu nevyšlo celkom podľa jeho predstáv.

Samozrejme, neboli jediní, od ostatných sa odlíšili iba tým, že boli úspešní, teda dostali sa do parlamentu. Napríklad história kedysi vládnej ANO sa skončila pri Nore Mojsejovej, stranu Prosperita Slovenska zase prevzal Ľudovít Kaník a jeho Demokratická skupina-SDKÚ.

Z predloženej novely možno zatiaľ vyvodiť:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi