HORE

Deň po

Uverejnené dňa 19.1.2021

Deň po 27. februári tohto roka bude opäť kľúčový: vyplýva to z uznesenia vlády o opatreniach v súvislosti s celoslovenským testovaním, ktoré už bolo zverejnené v Zbierke zákonov. Ide síce o nudný a tentoraz aj akoby naschvál mimoriadne komplikovaný dokument, od ktorého však závisí miera obmedzení slobôd od uvedeného dátumu. Je v ňom totiž ukrytých aj viacero nástrah.

Na rozdiel od prvého dokumentu, ktorý pripravila vláda pred 1. celoslovenským testovaním v novembri 2020, je ešte dostatočný čas na nápravu chýb. V dokumente je ich síce viacero, jedna je však zásadná aj preto, lebo sa týka tých najslabších – dôchodcov, presnejšie, ich dôchodkov, pre ktoré si chodia na poštu. Pokiaľ totiž nebudú mať potvrdenie o negatívnom výsledku testu, nebudú si môcť dôchodok na pošte vyzdvihnúť.

Ide o identickú situáciu – vláda totiž opäť hovorí, že osoby staršie ako 65 rokov nemusia ani tentoraz test absolvovať. Aj preto, aby sa odľahčili odberové miesta. Faktom je, že na test nemusí ísť nikto, ale ak nepôjde, musí niesť následky. Vrátane dôchodcov. Otázka teda znie, čo sa stane, ak dôchodcovia nebudú mať potvrdenie o negatívnom výsledku testu. A odpoveď je jednoduchá – budú môcť chodiť do obchodov rovnako ako každý iní ľudia, ktorí takéto potvrdenie nebudú mať, k lekárovi, na prechádzku so psom alebo mačkou a podobne. A na rozdiel od iných ľudí budú môcť spolu s osobami mladšími ako 15 rokov ísť bez testu aj na prechádzky do prírody v rámci okresu. Iba pre úplnosť treba dodať, že negatívny výsledok testu možno nahradiť aj „preukázaním sa  negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaného od 18. januára 2021 alebo ak táto osoba prekonala ochorenie COVID-19 a má o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace alebo ak táto osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19 aj druhou dávkou vakcíny a od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní.“

Lenže tak, ako bez testu nemôžu osoby mladšie ako 15 rokov ísť do školy, nemôžu ísť osoby staršie ako 65 rokov na poštu pre dôchodok. Takáto cesta sa totiž vôbec nezmestí pod „cestu v nevyhnutnom rozsahu na účel obstarania nevyhnutných životných potrieb,“ keďže podľa nej ide najmä o „nákup alebo zaobstaranie potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov a pomôcok, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá.“ Navyše, o ceste na poštu výslovne hovorí ďalší odsek vládneho uznesenia. A podľa neho dôchodcovia bez testu na poštu ísť nesmú a keď aj takúto cestu risknú, pošta ich nesmie na svoju prevádzku pustiť a dôchodok im vydať.

Samozrejme:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O oznámení ministra

Ak jeden sudca vykladá ten istý zákon inak ako druhý a podľa toho aj rozhodne, niečo nie je v poriadku.

28. novembra 2023
Fakty a argumenty

O odvolávaní ministra

a kandidatúre P. Pellegriniho

25. novembra 2023
Fakty a argumenty

O odvolávaní ministra

a kandidatúre P. Pellegriniho

Fakty a argumenty

Naštartovaní

Vláda R. Fica by nedostala podporu od mimovládnych poslancov, ani keby do PVV napísala, že bude vydávať vládne noviny.

21. novembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi