HORE

Doblokované, neschválené

Uverejnené dňa 24.2.2020

Skupinka nezaradených poslancov okolo M. Poliačika, ktorí okupovali rečnícky pult a blokovali tak priebeh schôdze, to po dvoch nociach strávených v rokovacej sále parlamentu vzdala. Nie dobrovoľne, ale po prinesení ďalších rečníckych pultov, ktoré dal do sály priniesť predseda parlamentu A. Danko. Vyriešené. Takže už len pre úplnosť: to, čo predviedli šiesti nezaradení poslanci nebola žiadna parlamentná obštrukcia, ale okupácia. Je v tom rozdiel.

Navyše: poslanci, ktorí sa rozhodli okupovať rečnícky pult nijako neodôvodnili, v čom podľa nich spočívalo porušenie zákona. Argument neodznel nijaký a konkrétny článok alebo paragraf, podľa ktorého malo prísť k jeho porušeniu  neuviedli taktiež žiadny. Návrh vlády na skrátené legislatívne konanie tým nemohol byť, pretože, po prvé, išlo iba o návrh, o ktorom rozhoduje parlament a po druhé, blokovať parlament kvôli tomu, čo vykonala vláda, je falošné. A neslušné. A nehodné „nových“ politikov.

Po prehre okupantov sa však následne parlament zasekol pri hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní k návrhu na zavedenie 13. dôchodku. V dvoch hlasovaniach sa prezentovalo iba 67 z potrebných najmenej 76 poslancov. Návrh tak nebol schválený a to napriek tomu, že za zrýchlené konanie hlasovali poslanci Smeru-SD, SNS aj Kotlebovci-ĽSNS. Potvrdilo sa tak, že bez súhlasu vládneho Mosta-Híd alebo mimovládnych strán alebo viacerých nezaradených poslancov, možno v parlamente schváliť už iba nič. Koalícia nefunguje a hoci ďalšia skupinka nezaradených poslancov okolo Ľ. Galka pri otvorení schôdze zabrala – ako kedysi SDĽ – pod tlakom následných udalostí, od podpory Smeru-SD, SNS a Kotlebovci-ĽSNS radšej ustúpila. A pri hlasovaní o návrhu na skrátené legislatívne konanie sa už neprezentovala.

Prirodzene:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Ústavný alebo vymyslený?

S tým súvisí druhý problém – okrem rečí totiž neexistuje žiadny oficiálny dokument, ktorý by ich potvrdzoval.

10. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Po voľbách je všetko inak.

8. apríla 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi