HORE

Dobrovoľne nasilu

Uverejnené dňa 12.10.2022

Podmienky rodičovského dôchodku sú nastavené až neobvykle veľkoryso a hlavne za peniaze iných.

 

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny M. Krajniak patrí k najšikovnejším a najlepším členom vlády. Poukazuje na to aj nedávne presadenie novely zákona o sociálnom poistení, v ktorom okrem viacerých závažných zmien dokázal presadiť aj nóvum – rodičovský dôchodok.

Ide síce o značne komplikovaný zákon, ale tým až tak nevyniká, vyniká skôr filozofiou a nastavením pravidiel. Medzi závažné zmeny napríklad nepochybne patrí percentuálne zmrazenie odvodov do druhého dôchodkového piliera – výška odvodov do neho mala byť od roku 2023 vyššia – a od roku 2024 ešte vyššia – ale najbližšie dva roky bude taká, aká bola aj doteraz, teda rovnaká: 5,5 percent. Dôvod je prostý, rodičovský dôchodok treba nejakým spôsobom odfinancovať a siahnuť na druhý pilier bolo zrejme najjednoduchšie. Ako už častokrát v minulosti. Možno to povedať aj tak, že zavedenie rodičovského dôchodku zaplatia všetci účastníci druhého piliera a to bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú deti. Pôžitok z rodičovského dôchodku však všetci už mať nebudú – prinajmenej ho nebudú mať tí, ktorí deti mať nemôžu, nechcú alebo zo zdravotných dôvodov ich deti nebudú zarábať.

Nepochybne, k šikovnosti M. Krajniaka patrí nepochybne aj to, ako rodičovský dôchodok nastavil. Aby bol úspešný, použil osvedčenú metódu – bez ohľadu na to, či dieťa chce alebo nechce rodičom takýmto spôsobom pomôcť – nemusí urobiť nič, štát vybaví všetko za neho. Iba ak naozaj, ale naozaj veľmi nechce, musí vyvinúť aj aktivitu a úradom to nahlásiť. Je isté, že ak by to bolo naopak, teda že zarábajúce deti, ktoré majú záujem o takúto formu pomoci, by preto museli aj niečo navyše urobiť – teda nahlásiť to úradom – dostali by sme pravdivejší, ale aj nedôstojnejší obraz spoločnosti. Teraz si stačí predstaviť iba pohľad úradníka na osobu, ktorá príde nahlásiť, že rodičovský dôchodok – povedané slovami zákona – má zaniknúť a hneď takmer každého takáto aktivita prejde. Pozitívom je, že aspoň netreba uvádzať dôvody zániku rodičovského dôchodku a nemusí ich posudzovať ani žiadna komisia s pečiatkou vyhovuje alebo nevyhovuje.

Aj ďalšie podmienky rodičovského dôchodku sú nastavené až neobvykle veľkoryso a hlavne za peniaze iných:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi