HORE

Dohodnuté, domaľované

Uverejnené dňa 1.3.2023

Keď E. Heger a ďalší ministri stratia aj stranícku legitimáciu a legitimitu, nastane celkom iné vládnutie aj predvolebný frmol.

 

Predčasné parlamentné voľby sa budú konať v septembri 2023. Parlament opakovane odmietol rokovať o skoršom termíne volieb, čím de iure aj de facto septembrový termín volieb potvrdil. Samozrejme, vylúčiť nejakú zmenu sa definitívne či zodpovedne nedá, keďže parlament môže hocikedy a hocičo schváliť.

Tichá koalícia OĽaNO-SaS funguje a je pevná ako bralo. Na rozdiel od oficiálnej, ktorá skončila už v minulom roku. A keď okolo nej krúžia aj nezaradení poslanci, číta nielen viac ako obyčajnú väčšinu, potrebnú na otvorenie schôdze a schválenie jej programu, ale tiež ako ústavnú väčšinu, potrebnú na zmenu termínu volieb. Výhody z volieb v septembri sú očividné a jednoznačné – peniaze, peniaze a peniaze. Ak by boli voľby skôr, strany by o peniaze prišli a poslanci spolu s nimi aj o ďalšie pôžitky, ktoré sú spojené s ich funkciou. Nejde pritom vôbec o zanedbateľné čiastky – stranám sa peniaze zídu na volebnú kampaň a množstvu poslancov na budúce živobytie. S vládnutím končia rovnako ako začínali – s ohľadom na seba a bez ohľadu na krajinu. Dôkazom môže byť aj pád dvoch vlád a dvoch premiérov v jednom volebnom období, ktorý doteraz Slovensko nezažilo.

Napriek tomu sa však nedá hovoriť o ich politickej sebeckosti – pomohli síce sebe, ale ešte viac iným politickým stranám. A ak im to stále nedochádza, ešte to automaticky neznamená, že to tak nie je. Definitívne to môžu potvrdiť až výsledky volieb, ale už dnes vidno, že štartovaciu čiaru majú s rozdielom kategórie lepšiu najmä dve strany, ktoré stáli a stoja mimo bývalej vládnej koalície a ktorým trendy vo výsledkoch prieskumov aj dlhodobo prajú. Povedané jednou vetou – je evidentné, že kým ostatné strany zápasia o prežitie, tieto dve zápasia o účasť na moci.

Septembrový termín je pritom pre jednu z nich aj výhodnejší, hoci to skrýva hlasnejším kričaním po skoršom termíne volieb a ďalšími straníckymi aktivitami – vrátane verejnej požiadavky na prezidentku, aby zvolala okrúhly stôl. Dobre pritom vie, že okrúhly stôl by bol úplne zbytočný, ale pekne to znie a môže to voličom predávať ako východisko či aspoň snahu o riešenie. Aj taká je politika – nie je vždy dôležité, čo robíte, ale dôležité je, že sa o tom hovorí.

Prirodzene:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Ťah strelcom

Ako prezidentka Z. Čaputová nepodpísala to, čo podpísať chcela, ale podpísala to, čo podpísať nechcela.

23. februára 2024
Fakty a argumenty

Kocky sú vrhnuté

Preto sú dané zákony, aby silnejší nemohol všetko.

21. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi