HORE

Dovolené, vybavené

Uverejnené dňa 1.3.2020

To, čo sa dialo počas volebnej noci po začatí sčítavania hlasov Štatistickým úradom patrí jednoznačne do zásuvky také niečo sa nedá vymyslieť, môže sa iba stať.

Obzvlášť po zverejnení exit poolov agentúrami Focus a Median. To, čo platilo po ich zverejnení neplatilo už krátko po začatí zverejňovania oficiálnych výsledkov volieb a na konci noci to neplatilo už vôbec – tesne pred bránami parlamentu totiž zostala stáť koalícia PS/Spolu.

Na druhej strane, agentúram aspoň vyšiel jednoznačný víťaz týchto volieb: politického hnutia OĽaNO-Nova-Kresťanská únia-Zmena zdola. Potvrdil sa tak nárast volebných preferencií, ktorý možno datovať od novembra 2019 a ktorý počas volieb nabral efekt snehovej gule. Veľkej snehovej gule. Igor Matovič navždy zostane ten, kto ukončil víťaznú šnúru strany Smer-SD vyhrávať parlamentné voľby. Spolu s koncom viacerých vlád pod jej vedením. Jednoducho povedané – Smer-SD zvalcoval.

Prezidentka Z. Čaputová tak bude mať ľahkú úlohu. Či sa po konzultáciách rozhodne poveriť I. Matoviča zostavením vlády alebo ho rovno vymenuje do funkcie premiéra, záleží iba na jej vôli. A od I. Matoviča zase bude záležať iba to, pre akú veľkú koalíciu sa rozhodne a akú napokon dohodne.

Tohtoročné parlamentné voľby priniesli mnoho zaujímavostí, ktoré ešte iba budú predmetom rôznych analýz. Z hľadiska Ústavy je zatiaľ isté iba to, že parlament sa musí zísť najneskôr tridsať dní od vyhlásenia výsledkov volieb, čo znamená, že do toho času by mala byť upečená aj vládna koalícia a aspoň základné rozdelenie mocenských postov v nej.

Z hľadiska politického je zase isté, že v krajine nastáva radikálna politická zmena. Pesimista môže povedať, že vzhľadom na doterajšie pôsobenie I. Matoviča sa mu nemohlo v politike prihodiť nič horšie, ako vyhrať voľby takým veľkolepým spôsobom, akým ich vyhral. Optimista však môže povedať opak: ak bude I. Matovič taký dobrý koaličný politik, ako bol opozičný, netreba mať žiadne veľké obavy.

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi