HORE

Hurá, budú voľby! Opäť

Uverejnené dňa 9.1.2024

Slovensko je dlhodobo tehotné výraznými politickými problémami.

 

Keďže na voľby sa treba tešiť, možno už oficiálne aj začať – v Zbierke zákonov bolo totiž dnes publikované rozhodnutie predsedu parlamentu „o vyhlásení volieb prezidenta Slovenskej republiky“. Voľby sa uskutočnia v sobotu 23. marca 2024, druhé kolo bude v sobotu 6. apríla 2024.

Prirodzene, o kandidátoch možno zatiaľ iba špekulovať, keďže osoby, ktoré avizujú, že sa v nich chcú uchádzať o priazeň voličov, sa kandidátmi stanú až po preverení dostatočného počtu podpisov na kandidátnej listine – musí ich byť najmenej 15 alebo 15 tisíc, podľa toho či ide o podpisy poslancov parlamentu alebo občanov, ktorí majú právo ich voliť. A po prijatí ich kandidatúry, prípadne po rozhodnutí súdu. Zatiaľ tak nevedno ani to, koľkí kandidáti budú takí a koľkí onakí, teda koľkí budú kandidovať na základe podpisov poslancov a koľkí na základe vyzbieraných podpisov voličov.

Možno však dovtedy hovoriť aspoň o tých, o ktorí už verejne svoju kandidatúru oznámili a o jednom, ktorý tak ešte iba plánuje urobiť, hoci jeho kandidatúra je verejným tajomstvom už niekoľko mesiacov. A možno ísť ešte ďalej a neustále opakovať, že najpravdepodobnejšími postupujúcimi do druhého kola prezidentských volieb sú P. Pellegrini a I. Korčok. Hoci prvý z nich kandidatúru ešte ani neohlásil a druhý už má podporu aj viacerých politických strán. Netreba byť pritom žiadnym veštcom, keďže ide o normálne politické zákonitosti a pravidlá. K nim však patrí aj konštantný dôvetok – pokiaľ sa dovtedy nestane nič naozaj nečakané – ba priam zázračné – alebo katastrofálne.

Inými slovami, nie je potrebné oficiálne oznámenie P. Pellegriniho, že bude kandidovať, keď už od parlamentných volieb 2023 je jasné, že kandidovať bude. Ešte inak, z toho, čo do parlamentných volieb bola iba ambícia, sa po nezískaní kresla premiéra po voľbách stala istota.

Je to tak z viacerých dôvodov:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi