HORE

Ide o koalíciu, nie o voličov

Uverejnené dňa 1.12.2020

Kým sa vládna koalícia konečne dohodne na tom, ktorého z nominantov premení hlasovaním na kandidáta na post generálneho prokurátora a ponúkne ho hlave štátu na vymenovanie, poslanci sa sporia o tom, či je lepšia tajná alebo verejná voľba. Hoci výsledok je vopred známy – bude verejná – stále to automaticky neznamená, že verejná voľba v personálnych otázkach je aj správna. V súlade s ústavou sú však obidva spôsoby, keďže je všeobecne známe rozhodnutie ústavného súdu, podľa ktorého môže byť tak aj tak a je vecou poslancov, či sa rozhodnú voliť tajne alebo verejne.

Najsilnejším argumentom zástancov verejnej voľby je skrývanie sa za voličov: to voliči vraj majú právo vedieť, ako poslanci hlasovali aj v otázke takpovediac osobnej a nielen vecnej. Teda aj v oblasti personálnej, a nielen o zákonoch. To voliči vraj majú právo vedieť, nie koho zvolil parlament, ale menovite ktorí poslanci ho zvolili.

V podstate však ide o ďalšie stranícke manévre. Každý predsa vie, kto vládne, kto má väčšinu v parlamente, kto rozhoduje nielen o zákonoch, ale tiež o personálnych otázkach. Konkrétne, nie je predsa teraz žiadnym tajomstvom, že voľbu kandidáta na generálneho prokurátora nenaťahuje a nebrzdí opozícia, ale iba a len vládna koalícia. Každý tiež vie, že bez súhlasu vládnej koalície v parlamente – obrazne povedané – sa ani lístok nemôže pohnúť. Inými slovami, pomocou presadzovania  verejnej voľby v personálnych otázkach si partaje pomáhajú udržiavať disciplínu a poriadok vo vlastných radoch. Pretože iba vo verejnej voľbe môžu okamžite vidieť, ktorý poslanec ako hlasoval a môžu sa podľa toho stranícky zariadiť. Ešte inak, verejná voľba v personálnych otázkach je straníckym kladivom, prísne povedané, vydieraním poslancov. A argument o práve voličov na tom nič nemení ani nezmení.

Mimochodom, ak by tento argument platil, prečo sa potom funkcionári parlamentu – predseda a podpredsedovia parlamentu ako aj predsedovia výborov volia v tajnom hlasovaní, v týchto prípadoch už voliči nemajú právo vedieť, kto a ako hlasoval?  Nemajú právo tiež voliči vedieť, kto a ako hlasoval za návrh na obžalobu na prezidenta republiky, ktorý sa taktiež schvaľuje v tajnom hlasovaní?  Nie, nemajú.

Mimochodom po druhé, rovnako, ako nemajú právo vedieť – hoci politické strany platia – ktorý poslanec a ako volil funkcionárov strany, v ktorej pôsobí. V partajach  je tajná voľba až posvätná a nehodlá sa ju nikto zrušiť či vymeniť za verejnú. Lebo.

Faktom však je, že verejná voľba je lepšia ako fraška tajnej voľby – napríklad fotenie hlasovacích lístkov – pri ktorej navyše v predposledných voľbách kandidáta na generálneho prokurátora hrozil pád vlády. Odvtedy sa aj datuje premena tajnej voľby v personálnych otázkach na voľbu verejnú, dovtedy na tajnej voľbe nikomu a nič neprekážalo. Okrem iného aj z toho zreteľne vyplýva, že pri verejnej voľbe nejde ani tak o prospech voličov, ale veľmi o prospech vládnej koalície.  A preto aj bude.

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Prvá obeť konsolidácie

Nič z uvedeného však nezmení na tom, že Z. Dolinková bola ako prvá na Slovensku skonsolidovaná.

4. októbra 2024
Fakty a argumenty

Demokrati a referendum

Skrátiť volebné obdobie parlamentu môže iba parlament a nikto iný.

1. októbra 2024
Fakty a argumenty

O konsolidácii

a straníckych škriepkach

28. septembra 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné nóvum

Hlasovať o niečom, čo už bolo odhlasované a čo nikto nenamietal, je parlamentné nóvum.

27. septembra 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi