HORE

Keď traja robia to isté, je to to isté

Uverejnené dňa 18.12.2017

Rozhodnutie prezidenta Kisku o vymenovaní troch sudcov Ústavného súdu definitívne ukončilo spory o možnostiach a kompetenciách jednotlivých účinkujúcich. V situácii, kedy sú namaľované staronové pravidlá – prezident je povinný vybrať sudcov z dvojnásobného počtu kandidátov zvolených parlamentom a to bez ohľadu aj na vlastné závažné pochybnosti o kandidátoch, ktoré dôvodne spochybňujú ich schopnosť vykonávať funkciu – prichádzajú politickí aktéri s novými návrhmi ako budúcu najbližšiu voľbu a vymenovanie deviatich sudcov súdu vykonať.

Napríklad podľa ministerky spravodlivosti L. Žitňanskej (Most-Híd) je správne, aby na kreovaní Ústavného súdu participovalo viacero zložiek moci, ale jedným dychom hovorí aj o súčasnom zvýšení počtu sudcov o ďalších troch. Podľa predsedu parlamentu A. Danka (SNS) možno diskutovať o tom, „aký vek má mať ústavný sudca pri svojom výkone funkcie a akú kvalitu vzdelania má dosahovať,“ ale jedným dychom hovorí aj o tom, že je proti strate kompetencií parlamentu. Ani premiér R. Fico (Smer-SD) sa nebráni tomu, „aby sme sprísnili kritériá pri výbere sudcov súdu, pokiaľ ide o vek, kvalifikačné predpoklady,“ ale jedným dychom odkazuje: „Ak si niekto myslí, že môže dôjsť k dohode na voľbe kandidátov Ústavného súdu medzi opozíciou a vládnou koalíciou, tak je to úplný nezmysel.“

Akákoľvek zmysluplná debata sa tak skončila skôr, ako sa vôbec začala. Na základe uvedených vyjadrení totiž možno predpokladať, že ak k nejakej dohode medzi koaličnými stranami príde, potom pôjde skôr o kozmetické zmeny. Azda s výnimkou stanovenia maximálneho veku, ale to súvisí viac s porovnaním s ostatnými sudcami:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi