HORE

Koniec stability

Uverejnené dňa 7.8.2017

Robertovi Ficovi vždy veľmi a zásadne záležalo na stabilite vlády. Bol to pre neho argument, ktorým dokázal odpinkať čokoľvek, vrátane podozrení z korupcie, aj kohokoľvek, či už mimovládnych politikov alebo médiá. Hoci nikto a nikdy nepochyboval o tom, že stabilita vlády je naozaj dôležitá vec. Tomuto argumentu a súvisiacim rečiam je však po vyjadrení predsedu koaličnej SNS A. Danka koniec. Inými slovami, A. Danko vypovedaním Koaličnej dohody zasadil R. Ficovi a jeho Smeru-SD veľmi ťažkú a zásadnú ranu, z ktorej sa už nespamätá.

Samozrejme, že aj napriek vypovedaniu Koaličnej dohody  predsedom SNS nejde o koniec koalície. Sú to iba politické mimikry, navyše v nesúlade so znením Koaličnej dohody. Podľa nej totiž ju nejde vypovedať takým spôsobom, akým to predseda SNS a právnik A. Danko urobil. Teda aspoň pokiaľ si ctí zmluvy, právo a vlastný podpis. Zreteľne je v nej totiž napísané, že „všetky zmeny, doplnky, dodatky alebo prípadné zrušenie tejto dohody musia byť vyhotovené písomne a podpísané predsedami koaličných strán“.

Viem – A. Danko v živote nepoužíva papier keď číta. Ale aj keď je to „iba“ technická záležitosť, vytŕča z nej neúcta a nedôvera k ešte stále – aspoň podľa dohody  – jeho stávajúcim koaličným partnerom. A politicky sa nedá čítať inak, ako koniec stability tretej vlády R. Fica. Hoci sa s pravdepodobnosťou, hraničiacu s istotou nič podstatného v koalícii nezmení. Nanajvýš sa pohýbe zopár „škatúľ“. V opačnom prípade by totiž s oznámením A. Danka o vypovedaní Koaličnej dohody zároveň prišlo aj oznámenie o vzdaní sa funkcie predsedu parlamentu, odchode ministrov a ďalších úradníkov, ktorých má SNS vďaka Koaličnej dohode vo funkciách. Tak, ako to kedysi urobilo KDH.

Na takýto jasný, férový aj správny krok však A. Danko ani jeho SNS nemajú.Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi