Kontúry volieb
O čo predsedovi OĽaNO išlo, to mu aj vyšlo. Samozrejme, za výdatnej pomoci iných, bez ktorých by to nešlo a ani nevyšlo.
Posledné dva návrhy, ktoré predložil do parlamentu predseda OĽaNO nemajú šancu byť schválené ani náhodou. Presnejšie, ide skôr o dva návrhy ako posledné, keďže prezidentka Z. Čaputová umožnila poslancom schváliť až septembrový termín volieb a udržať vládu E. Hegera ešte zhruba rok po tom, ako jej parlament vyslovil nedôveru. Takže o návrhy rôznych zákonov nebude až do volieb naozaj núdza. A hoci dnes Z. Čaputová vyhlásila, že „súčasná politická situácia je pre Slovensko neúnosná a žiada si skorší termín predčasných volieb,“ spoluzodpovednosti za tento stav sa už zbaviť nemôže a ani nedokáže aj preto, lebo bol predvídateľný aj predvídaný.
Poslaneckej iniciatíve nemožno klásť žiadne medze, takže základná otázka z vecného aj politického hľadiska znie, ktorý z dvoch aktuálnych návrhov predsedu OĽaNO je zlý a ktorý horší. Na prvý pohľad sa zdá, že ten, ktorý hovorí o vyplatení 500 eur voličom, keďže iba krátko po jeho odovzdaní do podateľne parlament odmietol návrh, aby voliči za účasť na voľbách získali odpustky za svoju voľbu formou 10 percentnej zľavy z poplatkov, ktoré platia štátu. Zdanie však opäť klame – návrh, ktorý upravuje plat poslancom a zároveň zavádza novinky v zákone o politických stranách, je horší.
Vecné hľadiská si pritom u oboch návrhov ani netreba veľmi všímať – v nich je už naozaj ťažšie rozlíšiť či je prvý návrh zlý a druhý horší alebo naopak. Možno napríklad pochopiť, že predkladateľ nedokázal vôbec vysvetliť ako chce kontrolovať, či volič vhodil obálku s vyplnením hlasovacím lístkom – takému odmena prináleží – alebo obálku prázdnu, kedy už nárok na odmenu nemá, hoci sa na voľbách zúčastnil. Rečou paragrafu: „Volič, ktorý preukázateľne odovzdal hlasovací lístok vo voľbách do NR SR má právo na odmenu za účasť v týchto voľbách vo výške 500 eur“. Samozrejme, pri dobrej vôli sa dá zariadiť v tejto súvislosti v druhom čítaní aj to, ale bude lepšie, keď druhé čítanie vôbec nebude.
Z politického hľadiska je to jednoznačnejšie: