HORE

Krajina v ohrození

Uverejnené dňa 21.5.2021

Prezidentka Z. Čaputová sa dištancuje od medializovaných tvrdení o obsahu stretnutia ústavných činiteľov v sídle SIS, uviedla TA SR. „Predmetom stretnutia nebol prípad bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského a ani žiadne iné ‚živé‘ prípady, ktoré dnes riešia orgány činné v trestnom konaní,“ vyhlásila hlava štátu.

V poriadku. V podstate ani nejde o obsah rokovania, ale o to, že ho prezidentka oficiálne opuncovala a potvrdila. To stretnutie teda bolo, niet o tom už najmenších pochybností. A ani o účastníkoch tohto stretnutia, ktoré sa v takomto zložení uskutočnilo možno po prvý raz v novodobých dejinách. Rozhodne nebýva obvyklé, aby sa za jedným stolom a na pôde tajnej služby zišli traja najvyšší ústavní činitelia – hlava štátu, predseda parlamentu a premiér – spolu so šéfom tajnej služby, ministrami vnútra a spravodlivosti, generálnym a špeciálnym prokurátorom, policajným prezidentom a šéfom jeho inšpekčnej služby. Z vecného hľadiska. Z hľadiska politického a záležitostí krajiny zase nebýva zvyčajné, aby sa stretli zástupcovia iba troch vládnych koaličných strán zo štyroch.

Naznačuje to, že niečo veľké sa v krajine deje. Netreba sa veľmi trápiť nad tým čo, skôr alebo neskôr to bude totiž isto známe. Ak sa na verejnosť dostalo rokovanie najvyššieho vedenia krajiny, ktoré malo zostať utajené, dostane sa aj „predmet“ stretnutia. Na to možno aj vsadiť, chce to iba trpezlivosť a priveľmi sa nespoliehať na tvrdenia opozície, ktorej to hrá do politických karát. Samotnú schôdzku pritom napadnúť nemôže, ale na tom, že bola prezradená, hoci mala zostať v záujme krajiny utajená, si zgustne. Na najvyššiu štátnu úroveň sa tak totiž dostalo aj štátne babráctvo.

Zatiaľ sa zdá, že stretnutie súvisí s vnútornou vojnou, ktorú medzi sebou vedú orgány činné v trestnom konaní, tajná služba s Národnou kriminálnou agentúrou Prezídia policajného zboru, ale aj každý s každým. Možno usúdiť, že udalosti sa zbehli priveľmi rýchlo na to, aby aspoň v rámci varenia vody nesúviseli nejakým spôsobom aj s nedávnymi ohlásenými odchodmi činovníkov z NAKA  – jej šéfa B. Zuriana a dvoch ďalších vedúcich pracovníkov.

Samozrejme:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Do roka a do dňa.

28. novembra 2022
Kaviareň

O Matovičovej finte

lekároch a rozpočte

25. novembra 2022
Fakty a argumenty

O Matovičovej finte

lekároch a rozpočte

Fakty a argumenty

Správa o správe

Prezident I. Gašparovič bol „akoby“ členom Smeru-SD, čím je povedané všetko.

23. novembra 2022
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi