HORE

Kvetinka pre prezidentku

Uverejnené dňa 9.6.2021

Ústavnú kreativitu – hru na demisiu – zaviedol pred pár rokmi minister M. Lajčák (Smer-SD) v spolupráci s prezidentom A. Kiskom.

Prezidentka Z. Čaputová napravila chybu, ktorej sa dopustil jej predchodca vo funkcii A. Kiska. Za to, že odmietla stiahnutie demisie ministrom J. Mičovským – ktorý ju najskôr podal a potom vzal späť – si zaslúži kvetinku. Ústavnú.

Aj preto, lebo podanie demisie je ústavným aktom, teda má sa udiať podľa ústavy. A tá akt „samovzatia“ demisie späť nepozná a teda hru na demisiu členom vlády ani nijakým spôsobom nepovoľuje. Na rozdiel od podania demisie: „Člen vlády môže podať demisiu prezidentovi Slovenskej republiky“. Aj preto možno povedať, že „samovzatie“ či „späťvzatie“ demisie ústava celkom zreteľne vylučuje.

Prezidentka v tejto súvislosti však tiež nepostupovala rozvážne, keď oficiálne vyhlásila a tobôž podmienila prijatie demisie návrhom premiéra na vymenovanie nového ministra. Také niečo totiž v ústave zapísané rovnako nie je a konala svojvoľne. Naopak, v ústave je zapísané: „Ak prijme prezident Slovenskej republiky demisiu alebo ak odvolá člena vlády, určí, ktorý z členov vlády bude dočasne spravovať veci člena vlády, ktorého demisiu prijal“. Teda presne tak, ako to aj prezidentka Z. Čaputová nedávno robila ako na bežiacom páse – v čase, kedy ministri vlády I. Matoviča podávali rad radom demisie a ktoré hlava štátu okamžite prijímala.

Ústavnú novinku – hru na demisiu – zaviedol pred pár rokmi minister M. Lajčák (Smer-SD) v spolupráci s prezidentom A. Kiskom. Minister demisiu podal a potom – s povolením A. Kisku – si ju vzal späť. Dovtedy to nikto neurobil, keďže platilo, že demisia je demisia a tak to platilo aj za vlád V. Mečiara, M. Dzurindu aj R. Fica. S ústavnou kreativitou vo veci demisie prišla iba vláda vedená P. Pellegrinim a ak zostane v tomto výnimkou či výstrahou, bude to len dobre. Samozrejme, záleží tiež na miere úcty hlavy štátu k ústave.

A to aj z nasledovného dôvodu:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Pád ríše ruskej sa začal.

26. septembra 2022
Kaviareň

Výnimočné referendum

Je to výnimočné referendum, teda také, aké tu ešte nebolo a treba veriť, že už ani nikdy nebude.

23. septembra 2022
Fakty a argumenty

O mobilizácii

a tekutej väčšine v NR SR

21. septembra 2022
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Referendum byť nemusí.

19. septembra 2022
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi