HORE

Lebo môžu

Uverejnené dňa 31.8.2023

Odpoveď na prípadnú otázku – prečo by to poslanci robili – je jednoduchá ako facka: lebo to urobiť môžu.

 

V závetrí predčasných parlamentných volieb oznámil kandidatúru na funkciu prezidenta republiky ďalší uchádzač – Ivan Korčok. Rovnako ako J. Kubiš chce zbierať podpisy, teda nespoľahnúť sa na 15 poslancov parlamentu. To je dobrá správa aj vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti s podpismi poslancov z minulých prezidentských volieb. Našli sa totiž medzi nimi aj takí, ktorí neskôr tvrdili, že nevedeli, čo podpisujú a boli vraj uvedení do omylu.

Prirodzene, mien uchádzačov o post hlavy štátu bude časom iba pribúdať. V roku 2019 ich kandidovalo 15 a bolo medzi nimi viacero zvučných mien. Napr. Š. Harabin, M. Kotleba, F. Miloško, B. Bugár alebo M. Krajniak, ktorí v tomto poradí po prvom kole s kandidatúrou aj skončili. Mimochodom, od roku 1999, kedy sa uskutočnila prvá tzv. priama voľba prezidenta, klesol počet kandidátov pod desať iba raz.

Kandidatúra I. Korčoka z politického uhla pohľadu znamená, že preberá politickú štafetu aj voličov po súčasnej hlave štátu Z. Čaputovej, ktorá oznámila, že sa opätovne uchádzať o túto funkciu  nebude. Netají sa tým ani I. Korčok a ani Z. Čaputová. Podobne, niet dôvodu aby nezískal tiež podporu strany SaS, keďže v jej mene pôsobil vo vláde I. Matoviča aj E. Hegera. Inými slovami, má možnosť stať sa kandidátom celej jednej časti politického spektra a spoločnosti, hoci to, či sa ním aj stane, zostáva zatiaľ vo hviezdach. Možnosť však existuje, zvyšok je a bude záležať iba na ňom a jeho politickej práci a schopnostiach.

Viac sa venovať jeho možnosti vyhrať volebnú súťaž o post prezidenta by bolo v tejto chvíli iba rýdzou špekuláciou – v rovnici je totiž priveľa neznámych. Nevedno počet kandidátov, nevedno kto nimi menovite bude, nevedno v podstate nič alebo len veľmi málo. Prísne vzaté, nevedno dokonca ani to, či voľby prezidenta vôbec budú, keďže tu a teraz sa nedá úplne vylúčiť ani to, že nebudú. Ak sa v novom parlamente nájde najmenej 90 poslancov, môžu úrad prezidenta aj zrušiť a jeho kompetencie prerozdeliť, isteže, najlepšie za podmienky, že Z. Čaputová by mandát dokončila. Odpoveď na prípadnú otázku – prečo by to poslanci robili – je jednoduchá ako facka: lebo to urobiť môžu.

Rovnako:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi