HORE

Magister

Uverejnené dňa 26.6.2020

Ak sa povie magister, myslí sa tým B. Kollár.

Hoci mnohí v súvislosti s diplomovou prácou očakávali odstúpenie magistra B. Kollára z funkcie predsedu NR SR, nestalo sa tak. Znie to možno čudne, ale politicky je to pochopiteľné – okrem politického pragmatizmu aj preto, lebo nároky možno vznášať a mať iba voči tým, ktorí sú schopní ich aj naplniť, inak ide o všeobecne známe hádzanie perál.

Odhliadnuc od toho, že vzdať sa funkcie – a najmä pôžitkov s ňou spojených – si vyžaduje onakvejšie charakterové vlastnosti než akými súčasný predseda parlamentu oplýva. To nie je výčitka ani narážka, iba konštatovanie. Tak, ako existujú ľudia, ktorí si to uvedomujú, rovnako existujú ľudia, ktorí si to neuvedomujú. Aj v Sme rodina sú takí, dokonca so spoločným dieťaťom, čo znamená, že ich spájajú nielen politické záujmy: B. Kollár z funkcie neodstúpi, P. Krištúfková z funkcie splnomocnenkyne vlády pri rovnakom podozrení už odstúpila.

B. Kollár totiž evidentne nerozumie tomu, čo sa po ňom žiada, čo sa sluší, čo sa patrí. Sme rodina, ktorej je predsedom, dostala od voličov hlasy vo voľbách a tým je pre neho povedané všetko – to, že stranu založil podľa môjho hodnotiaceho úsudku fakticky podvodom, už zabudol. Všetci však nie, pričom platí, že zo zla dobro nevzniká. Inými slovami – a opäť podľa môjho hodnotiace úsudku – do politiky nevstúpil ako magister, ale ako podvodník.

Reč B. Kollára okrem úvodu a hlavne v závere bola, samozrejme, nehodná funkcie predsedu parlamentu. Teatrálna. Porovnávať ho však možno prakticky iba s odstúpením P. Pašku, keďže R. Sulík bol z tejto funkcie ako jediný odvolaný a P. Hrušovský spolu s KDH odišli z koalície, čo je zase iný prípad. A samotnú podstatu kauzy B. Kollára možno porovnať iba s jeho predchodcom v tejto funkcii A. Dankom. Znie, že B. Kollár je rovnaký ako A. Danko, čo aj vzhľadom na vyjadrenia samotného magistra B. Kollára na margo JUDr. A. Danka v tejto téme nie je žiadne bingo.

Predseda parlamentu totiž urobil kino a vyhlásil, že od prevalenia podozrení z plagiátorstva jeho práce vraj už bude iba B. Kollár, a nie magister B. Kollár. Opak však bude azda politicky pravdivejší, keďže niektorí poslanci ho zrejme a naschvál začnú v pléne – keď bude viesť schôdzu – oslovovať nie pán predseda, ale pán magister. A čo je horšie, odteraz platí, že ak sa povie magister, myslí sa tým B. Kollár. Alebo si aspoň na jeho patálie hneď každý spomenie.

Verejne hlásanou prioritou vládnej koalície pod vedením I. Matoviča je udržať koalíciu za každú cenu. Teraz ide vraj totiž už o našich, a nie o ich, tak bola, je a bude nastavená vládna politika. Ostatné je nanič. Slušné Slovensko musí opäť počkať.

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi