HORE

Mikasov manuál

Uverejnené dňa 24.8.2021

Ústavný súd by mal o zákonnosti a ústavnosti J. Mikasom vydaných vyhlášok rozhodnúť čo najskôr.

Ústavný súd ešte stále nerozhodol o podaní generálneho prokurátora M. Žilinku vo veci zákonnosti a ústavnosti vyhlášok podpísaných hlavným hygienikom J. Mikasom. Generálny prokurátor ho podal v polovici marca tohto roka a ústavný súd ho síce na ďalšie konanie prijal, ale dodnes o ňom nerozhodol.

Ide pritom o jedno z najdôležitejších konaní, keďže ústavný súd ním dá vysvedčenie nielen množstvu opatrení a vyhlášok, ktoré boli doteraz vydané – a vydávané sú ďalšie a ďalšie – ale aj sebe. Presnejšie povedané, ako vníma demokratický a právny štát, ktorým sa Slovensko stále navonok hrdí. Možno totiž konštatovať, že čím dlhšie bude ústavný súd rozhodnutie odkladať, tým viac bude pribúdať súdnych rozhodnutí z iných krajín, ktoré politické  rozhodnutia – rôzne zákazy a príkazy – v súvislosti s koronavírusom hádžu do koša. A to práve z dôvodu ich nezákonnosti a neústavnosti.

Odkedy generálny prokurátor podal podanie, zmenilo sa síce už mnoho vecí, ale na ich podstate to nič nemení ani nezmení. Upravovali sa aj zákony, vyhlášky hlavného hygienika politici vládnej koalície postavili na úroveň zákona a Vestník vlády SR povýšili na Zbierku zákonov. Hlavný hygienik už sem-tam vydá k vyhláškam aj odôvodnenie, ba dokonca vydal už aj dva manuály. To všetko zreteľne poukazuje tiež na to, že doterajšie postupy neboli správne a vyvoláva automatické otázky, či sú také už aspoň tie súčasné.

Inými slovami:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Pred voľbami

Toto je týždeň prekvapení, ktoré vyvrcholia v nedeľu oficiálnym oznámením výsledkov volieb.

27. septembra 2023
Fakty a argumenty

O voľbách

a občanoch II. kategórie

26. septembra 2023
Fakty a argumenty

O voľbách

a občanoch II. kategórie

Fakty a argumenty

Operácia Žilinka

Aj v tomto politickom spore je Ústava opäť nevinne.

21. septembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi