HORE

Na Matoviča!!!

Uverejnené dňa 16.3.2021

Išla mucha so slonom po moste a mucha hovorí: Ale dupeme! Detinské, ale aj poučné. Podobne, ako súčasná nastupujúca kríza vo vládnej koalícii.

R. Sulík a jeho SaS boli doteraz dva razy súčasťou vládnej koalície – v prvom prípade vládu povalil, v druhom to práve v týchto dňoch skúša. Verejná požiadavka na výmenu premiéra totiž ničím iným nie je: ak odchádza do minulosti premiér, odchádza do minulosti spolu s ním aj celá vláda. Je jedno, či sa tak stane na základe nevyslovenia dôvery v parlamente alebo podaním demisie premiéra hlave štátu.

Navyše, tentoraz R. Sulík a jeho družina nemajú takú silu ako v minulosti, pád vlastnej vlády sami spôsobiť nedokážu a môžu tak urobiť iba v spolupráci s ďalším koaličným partnerom. Stačí aj ten najslabší, či už politicky alebo matematicky, teda spolu so stranou Za ľudí. Prirodzene, musí to stihnúť skôr, ako sa poslanecký klub Za ľudí v parlamente rozpadne.

Zatiaľ to tak nie je a aj preto možno politicky a teoreticky kalkulovať aj s tzv. pôdorysom súčasnej vládnej koalície, na základe ktorého by vraj mohla vzniknúť nová vláda. Ak však má zostať tzv. pôdorys vládnej koalície aj po odstránení terajšej vlády pod vedením I. Matoviča rovnaký, rozhodenie politických kociek je zbytočné, keďže sa zmení iba jedno – nič. Inými slovami, predseda SaS sa snaží robiť personálnu politiku v OĽaNO-Nova-Kresťanská únia-Zmena a určovať, kto môže a kto už nemôže byť premiérom. Nejde o nič menej, ale ani o nič viac: nazýva sa to brnkačka.

Pre výkon politiky a politikov na Slovensku je dôležitý najmä počet parlamentných žetónov: SaS má momentálne 13 žetónov a OĽaNO-Nova-Kresťanská únia-Zmena zdola má aktuálne 53 žetónov. Mucha a slon. Ak pripočítame v tejto chvíli súčasných 10 žetónov Za ľudí, potom z pomeru 23 ku 53 možno povedať, že ide o dve muchy a slona. Počty jednoducho nepustia. Iba pre úplnosť:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Ťah strelcom

Ako prezidentka Z. Čaputová nepodpísala to, čo podpísať chcela, ale podpísala to, čo podpísať nechcela.

23. februára 2024
Fakty a argumenty

Kocky sú vrhnuté

Preto sú dané zákony, aby silnejší nemohol všetko.

21. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi