HORE

Neslušný A. Kiska

Uverejnené dňa 19.6.2016

Ódy na Správu o stave republiky prednesenú prezidentom Andrejom Kiskom sa skončili, je čas zaoberať sa aj jej dôveryhodnosťou či úprimnosťou.

Nepovažujem síce uvedený prejav prezidenta Kisku za doteraz najlepší, ale ani sa nemienim o tom s nikým sporiť – napokon, každý má možnosť zhodnotiť prejav sám. Nezaráža ma ani spôsob jeho hodnotenia viacerými médiami, aj keď je očividne rozdielny od hodnotenia prejavov jeho predchodcu vo funkcii Ivana Gašparoviča.

Iba tvrdím – to, že médiá o probléme prezidenta Kisku neinformujú, neznamená, že neexistuje.

A prezident Kiska má problém. Veľký problém. Obzvlášť, keď hovorí: „Vyvodenie politickej zodpovednosti nie je riešením žiadnej kauzy, ale len obyčajným gestom slušnosti, ktoré má upokojiť verejnosť a umožniť zodpovedným inštitúciám pracovať“. Správne, ale vraví to osoba s brvnom v oku.

Problém prezidenta Kisku sa týka porušovania ústavného článku, ktorý hovorí, že má svojím rozhodovaním zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. To, čo médiá kedysi správne a často vytýkali prezidentovi Gašparovičovi že nerobí, si pri prezidentovi Kiskovi nevšímajú.

Pritom Ústavný súd nemá už dva roky dvoch sudcov a takmer pol roka tretieho. Napriek Ústave, ktorá hovorí, že tento súd má 13 sudcov, má ich iba desať. Ústavný súd pritom nedávno len jedným rozhodnutím porušil ústavné práva 107. osôb, keďže sa odmietol zaoberať ich podaniami. Podiel viny na tom má aj prezident Kiska, ktorý o osude kandidátov na ústavných sudcov doteraz nerozhodol a nerozhoduje, hoci rozhodovať má.

Písal som o tom už v článku Kiska ako Gašparovič?! a tak iba zopakujem: Nikto nechce a ani nežiada, aby prezident Andrej Kiska ústavných sudcov vymenoval. Je nespochybniteľnou právomocou hlavy štátu či tak urobí alebo nie. Požiadavka na to, aby už rozhodol, je však úplne namieste a oprávnená. Nech rozhodne tak alebo onak, ale nech rozhodne.  Je to jeho ústavná povinnosť. Keď prezident nerozhoduje, ale špekuluje, ústavnú povinnosť si neplní, ale ignoruje. A to nie je ani dobré, ani správne.Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi