Nežne
Sedemnásty november je už niekoľko rokov štátnym sviatkom. To neznamená nič iné ako to, že sa udalostiam spojeným s týmto dňom majú – obrazne povedané – pokloniť aj aktuálni predstavitelia a politická reprezentácia štátu. Napokon, nebyť týchto udalostí, neboli by tam, kde sú dnes. A ak by pôsobili vo funkciách v predchádzajúcom politickom režime – komunistickom – nemohli by robiť to, čo môžu robiť dnes.
Dvadsaťosem rokov „po“ sú už všetky udalosti spojené s týmto dňom zaznamenané, popísané aj historicky spracované. Aj keď aktéri tých dní môžu nájsť ešte v dobových popisoch udalostí ešte nejaké dierky či nedorozumenia, to hlavné je dané, uzatvorené, nezvratné. A prístupné, takže každý zvedavec si na ich základe môže vytvoriť na ne vlastný názor. Nie z vtedajšieho, ale z dnešného uhla pohľadu. Pretože dnes už každý, vrátane aktérov a pohlavárov Nežnej revolúcie vie, kde sa veci zvrtli, zvrhli, čo sa malo urobiť lepšie či kto, koho a kam mal pozatvárať, aby vraj bolo lepšie, ako je teraz.
Samozrejme, každý má právo na vlastný názor, hodnotenie či zhodnotenie vtedajších udalostí. Aj preto sme dnes svedkami rôznych interpretácií, vrátane ľudí, ktorí pritom od rána do noci boli, ako aj toho, čo sa vlastne stalo – a to nielen počas a po novembri 89, ale aj obdobia neslobody. Je to ľudské.
Jedným z očividných príkladov môže byť pochod študentov 16. novembra 1989. Dnes sa už takmer vydáva za akýsi oficiálny začiatok Nežnej revolúcie, čo je, samozrejme, blbosť na entú. Nikto nespochybňuje, že ich neplánový pochod v Bratislave bol, že chceli a žiadali, aby ich život a podmienky na štúdium boli lepšie, ale dávať to do súvislostí s Nežnou je absolútne mylné a nesprávne. Ale slovenské.
Nežná nezačala na Slovensku, ale v Prahe, dôvodom bolo zbitie prevažne mladých ľudí na povolenom pochode, a nie konverzácia s tajomníkom ÚV KSS Gejzom Šlapkom v Bratislave – to je neodškriepiteľný fakt a akákoľvek iná interpretácia je zavádzajúca. Kto neverí, nech si porovná atmosféru: hopkajúcich veselých študentov v Bratislave a vystrašených študentov pred policajnými kordónmi v Prahe.
Inými slovami, každý – a bez ohľadu na dôvody – kto nielen dnes, ale tiež v budúcnosti bude s vážnou tvárou tvrdiť, že Nežná začala v 16. novembra 1989 v Bratislave, dáva iba ďalší kopanec či ranu obuškom tým, ktorí ich 17. novembra 1989 v Prahe od policajtov a ich prisluhovačov dostali.
Povedané na rovinu, sú to takí nežní hajzlíci: