HORE

Nonstop rokovanie

Uverejnené dňa 25.1.2024

„V okamžiku, kedy parlamentná menšina svojimi obštrukciami zásadným spôsobom naruší fungovanie parlamentu, je parlamentná väčšina oprávnená urobiť adekvátne opatrenia k zaisteniu jeho fungovania“.

 

Vládna koalícia už zrejme končí s preberaním moci v štáte – presnejšie, s personálnymi výmenami v rôznych úrovniach a v rôznych oblastiach – keďže sa rozhodla v parlamente ukončiť  rozpravu k návrhu na skrátené legislatívne konanie. Presnejšie, rokovať o ňom takpovediac na jeden ťah – až dovtedy, kým neodznie posledná veta posledného poslanca, ktorý sa zapojil do rozpravy. Na rad tak môže prísť rokovanie o návrhu novely Trestného zákona, s ktorým je zrýchlene konanie spojené. A parlament si môže zapísať nový rekord v rokovaní, keďže to bolo historicky najdlhšie rokovanie o zrýchlenom konaní – trvalo od 8. januára až do dnešných ranných hodín.

Nevedno, možno vládnu koalíciu k tomu popchlo aj čerstvé rozhodnutie českého Ústavného súdu. Faktom zostáva, že hoci mimovládne strany budú hlasno proti rozhodnutiu väčšiny protestovať, ak by sa vmanévrovali do rovnakej situácie, neurobili by to inak. Lebo tak robili ešte nedávno, keď vládli. Aj preto možno iba zopakovať, že podľa Ústavy parlament zasadá „stále“. Čiže aj bez ohľadu na to, či je deň alebo noc, piatok alebo sviatok a že nočné rokovanie vykonal už I. Gašparovič – známe ako Noc dlhých nožov. Taktiež, že odvtedy bolo nočných rokovaní už ako maku, pričom s ďalšou novinkou v tejto súvislosti prišla predchádzajúca vládna koalícia, ktorá zaviedla nonstop rokovanie aj počas víkendu, teda aj v noci zo sobotu na nedeľu. S odôvodnením M. Šípoša z OĽaNO, že „poslanci majú dobré platy a niektorí ľudia na Slovensku tiež robia aj nočné, aj víkendy“. Čo je druhý fakt. A hneď tretím je, že poslancom sa takto robiť nechce – napríklad, kým doteraz reagovali na vystúpenie mimovládneho poslanca desiatky jeho kolegov, na vystúpenie posledného v rozprave ich už bolo oveľa menej.

Prinajmenej do volieb

Je jasné, že súboj medzi vládnymi a mimovládnymi poslancami sa bude opakovať, aj keď príde na rad rokovanie o samotnej novele Trestného zákona. Predpovedať, čo naozaj urobí koalícia sa nedá, keďže sa nedá vylúčiť, že skôr alebo neskôr pristúpi k rovnakému scenáru nonstop rokovania. Zatiaľ je známe iba to, že v prvom čítaní má debata trvať 20 hodín a čo bude ďalej nevedno. Naopak, predpovedať, čo budú robiť mimovládni poslanci sa dá ľahšie, keďže už o dva mesiace bude prvé kolo prezidentských volieb a aj v politike platí, že všetko so všetkým súvisí. Keďže je v menšine, zápas v parlamente o Úrad špeciálnej prokuratúry prehrá, ale iný a mimo parlamentu môže vyhrať. Inými slovami, keď bude po voľbách – prezidentských aj do europarlamentu – situácia v parlamente sa upokojí alebo bude upokojená.

No. Uvedené čerstvé rozhodnutie českého Ústavného súdu sa týka zákona, ktorý v podstate znížil dôchodcom dôchodky – presnejšie, znížil ich valorizáciu v minulom roku. Pričom napadnutý bol aj proces prerokovania, keď podľa opozičných poslancov malo prísť k zneužitiu skráteného legislatívneho konania a tiež opakovaného porušovania zákona pri rokovaní o samotnom návrhu zákona – obmedzenie debaty v parlamente. Možno pripomenúť, že parlamente vtedy rokoval taktiež aj v noci a zrejme najdlhšie rečniacim poslancom bol T. Okamura, ktorý hovoril viac ako 7 hodín. Spolu s ďalšími opozičnými kolegami sa pritom netajil, že ide o obštrukciu a jej symbolom sa stal spacák, ktorý si do parlamentu priniesla opozičná poslankyňa.

Zopár citátov:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi